تکذيب ممنوع‌ الخروجی خانواده آیت الله هاشمی

بنزین از اول دی ۱۵۰۰ تومان می‌شود

پرسپولیس با اختلاف ۱۰ امتیاز قهرمان لیگ می‌شود

زلزله ۶.۱ ریشتری دیشب حوالی «هجدک» را لرزاند

جهان تا ۱۲ روز دیگر نابود می‌شود

انعکاس اظهارات سردار سلیمانی

مرادی: بهداد را برمی‌گردانیم

فرصتی بسیار مهمی که برای ایران فراهم شد

فردای نامطمئن صندوق‌ های بازنشستگی در ایران

چراغ سبز برانکو به جدایی ستاره سرخ ها از پرسپولیس

تصویری از دیدار برانکو با کسی که می‌گفتند شاید جانشینش شود

طنز؛ هرکسی پول ندارد به مسافرت خارجی نرود

کد خبر: 584 | تاریخ انتشار: ۱۶:۵۸:۴۷ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – آموزش باغداران بهترین راهکار مبارزه با آفت مگس زیتون است

قزوین روز :

رییس سازمان حفظ نباتات کشور

آموزش باغداران بهترین راهکار مبارزه با آفت مگس زیتون است

قزوین – ایرنا – رییس سازمان حفظ نباتات کشور، آموزش باغداران را بهترین راهکار برای مبارزه با آفت مگس زیتون در کشور خواند.

81938259-70475397.jpg

به گزارش ایرنا، محمدعلی باغستانی روز چهارشنبه در نشست تخصصی بررسی آفت مگس زیتون در سه استان زیتون خیز کشور که با حضور معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، روسای جهاد کشاورزی استان های زنجان، گیلان و قزوین در سالن باغستان این شهر برگزار شد، افزود: اختصاص اعتبار برای مبارزه با این آفت به تنهایی کافی نیست، بلکه باید الزامات و روش های مناسب مبارزه با آن نیز به باغداران آموزش داده شود.
وی اظهارکرد: این سازمان در تلاش است تا برای مدیریت و نظارت بر اجرای صحیح عملیات مبارزه با این آفت، در جای جای کشور، به باغداران آموزش های لازم را فرا دهد.
باغستانی تاکید کرد: از سوی دیگر همراه کردن باغداران با کارشناسان جهاد کشاورزی و نظارت مستمر بخش خصوصی و دولتی بر فرایند و روند مبارزه زیتون، می تواند نقش مهمی در مهار این آفت داشته باشد.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: کشورهای دارای زیتون نیز گرفتار آفت این محصول هستند و هیچ کشوری نیز نتوانسته اند به صورت کامل آنرا مهار کند.
باغستانی اضافه کرد: تبادل دانش و تجربیات توسط مراکز دانشگاهی می تواند ما را برای ریشه کردن این آفت امیدوار کند ولی تاکنون چنین اتفاقی بوقوع نپیوسته است.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به اینکه استان های گیلان، زنجان و قزوین از جمله استانهای زیتون خیز کشور هستند، گفت: برنامه ریزی اساسی و زیر بنایی برای کنترل آفت مگس زیتون بسیار حایز اهمیت است، باید طبق یک برنامه جامع و بلند مدت به نتیجه برسیم.
محمدعلی طهماسبی افزود: آفت مگس زیتون مساله مهم و جدی ملی است، بنابراین کنترل و دفع این آفت از باغات نیازمند مشارکت همگانی به ویژه همکاری کشاورزان است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اعتبارات و بودجه های تخصیصی و حجم کارهای انجام شده در استانها، می توان گفت که بیش از اعتبارات داده شده در این سه استان کار شده است.
طهماسبی تصریح کرد: امیدواریم با حمایت های ویژه دولت، ستاد بحران و ستاد وزارت جهاد کشاورزی و همچنین فرهنگ سازی بین کشاورزان بتوان در راستای سیاست های مناسب در جهت کنترل و دفع آفت مگس زیتون از باغات منطقه کنترل گامهای اساسی برداریم.
وی اظهارکرد: درمبارزه با آفت مگس زیتون در باغات هر قدر تکالیف و برنامه ها دقیق تر و شیوه های مبارزه اساسی و اصولی تر باشد عملیات اجرایی آسان تر انجام می شود.
طهماسبی با اشاره به راه اندازی صندوق حمایت از محصول زیتون گفت: با رایزنی های انجام شده با وزیر جهاد کشاورزی و معاون باغبانی این وزارت، تشکیل صندوق حمایت از محصول زیتون در دستور کار وزیر قرار گرفته و امیدواریم این صندوق به زودی تشکیل شود که سه استان قزوین، زنجان و گیلان در اولویت این صندوق هستند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز گفت: مبارزه با آفت مگس زیتون نیازمند وحدت رویه در استانهای تولید کننده عمده گیلان، قزوین و زنجان و مشارکت جدی باغداران است.
نیازعلی ابراهیمی پاک افزود: در طارم سفلی با یک هزار و ۷۵۲ کیلومتر وسعت، حدود ۱۰ هزار هکتار باغ زیتون با شش هزار بهره بردار وجود دارد که در ۵۳ روستا مزرعه زیتون وجود دارد که از نظر سطح زیر کشت در رتبه دوم کشوری هستیم.
وی اضافه کرد: حدود پنج هزار و ۶۵۰ هکتار از باغات زیتون استان بارور و سه هزار و ۲۰۰ هکتار غیربارور است که سه هزار و ۸۵۰ هکتار سنتی و ۷۵ هکتار باغ متراکم در استان وجود دارد که با اجرای طرح کنترل آفت مگس زیتون نسبت به مبارزه اقدام شده است.
ابراهیمی پاک تصریح کرد: با توزیع ۵۰۰ لیتر روغن ولک، اجرای عملیات پیوند در باغات با ۱۷ هزار و ۲۳۰ اصله درخت انجام می شود
وی با اشاره به برگزاری دوره آموزشی معادل ۲۶۱ نفر روز برای باغداران و آموزش انفرادی نزدیک به ۳۰۰ نفر روز برای مبارزه با آفت مگس زیتون، تصریح کرد: وجود باغهای سنتی، نبود مدیریت صحیح در تغذیه و هرس، ساکن نبودن بیشتر بهره برداران در محل، همکاری نکردن بهره برداران و طولانی بودن مبارزه با آفت و متناسب نبودن منابع مالی، از مشکلات این بخش است.
ابراهیمی پاک اظهارداشت: تقویت شرکت های تولید کننده، تامین تجهیزات و امکانات مورد نیاز، کلینیک های گیاه پزشکی و ایستگاه های پیش آگاهی در رسیدن به موفقیت تاثیرگذار است.
ابراهیمی پاک ادامه داد: در مبارزه با آفت مگس زیتون باید از تشکل های مردمی بهره بگیریم، درغیر این صورت امکانات و اعتبارات جوابگوی نیازها نیست.
گفتنی است در این نشست روسا و کارشناسان حفظ نباتات سه استان قزوین، زنجان و گیلان ضمن ارایه عملکردهای صورت گرفته درخصوص مبارزه با آفت مگس زیتون راهکارهای پیشنهادی خود را ارایه کردند.
همچنین در این نشست از دست اندرکاران مبارزه با آفت مگس زیتون استانهای زنجان، گیلان و قزوین تجلیل شد.
۷۳۹۰/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار