قزوین روز – استان قزوین هنوز برای پسابرجام و ورود هیاتهای تجاری مختلف آماده نشده است

قزوین روز :

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری

استان قزوین هنوز برای پسابرجام و ورود هیاتهای تجاری مختلف آماده نشده است

قزوین-ایرنا- معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری قزوین گفت: متاسفانه استان هنوز برای شرایط پسابرجام و ورود هیاتهای تجاری مختلف آماده نشده است و این موضوع خود را در سفر هیات های تجاری مالزی، ایتالیا ، سنگاپور و چین نشان داد.

81943188-70483458.jpg

به گزارش خبرنگار ایرنا، عباسعلی درافشانی روز یکشنبه در جلسه بررسی مشکلات و موانع تولید که در خانه صنعت، معدن و تجارت استان قزوین برگزار شد، افزود: باید هشیار باشیم چون هیات های تجاری به دنبال کسب منافع خویش هستند و فرصت های سرمایه گذاری را برای سودآوری و منفعت خودشان گزینش می کنند و ممکن است در صورت غفلت از این موضوع به کشور آسیب وارد شود.
وی اظهارکرد: نداشتن طرح و برنامه ریزی برای دوران پسابرجام و از سوی دیگر رکود حاصل از تحریم های چندساله و تحقق نیافتن سیاست کوچک سازی دولت موجب عدم موفقیت در ایجاد اشتغال در بخش خصوصی شده است .
درافشانی افزود: تحقق این موضوع اهتمام و پشت کار مجلس و دولت و همه مسئولان را می طلبد از سوی دیگر هرچقدر میزان اشتغال در دولت افزایش یابد، اشتغال در بخش خصوصی کاهش می یابد.
وی خطاب به فعالان اقتصادی و صاحبان واحدهای تولیدی گفت: هیات های تجاری اقتصادی را در بدو ورود به استان بررسی کنید که انعقاد قرارداد با این هیات ها در کدام بخش زیرساختها به نفع استان و واحدهای تولیدی است و به عبارت دیگر الگوی خود را که با منافع بلند مدت صنعت استان سازگاری داشته باشد مطرح سازید.
درافشانی با اشاره به قانون رفع موانع تولید گفت: در دولت تدبیر و امید این قانون توسط مجلس ابلاغ شد و از زمان ابلاغ، هشت جلسه اصلی و ۱۰۱ جلسه فرعی در استان برگزار شده است و مشکلات بسیاری از واحدهای تولیدی بررسی شده و ۴۰ درصد از مصوبات این کارگروه اجرایی شده و ۶۰ درصد در دست اجرا است.
وی با اشاره به دستورالعمل کارگروه رفع موانع تولید گفت: ما فراتر از اختیارات خود با دستگاه ها و سازمانهای اجرایی رفتار می کنیم و طبق دستورالعمل این کارگروه هیچ سازمانی حق برخورد نهایی را با واحدهای تولیدی و صنعتی ندارد و باید برای اخذ تصمیم نهایی حتما کارگروه نظر بدهد.
درافشانی با اشاره به مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی گفت: ارتباط خود را با این مرکز تقویت کنید و با ارایه طرح ها و پیشنهادها به لاتین به این مرکز فرصت های مشترک سرمایه گذاری را به دست آورید.
وی با اشاره به وضعیت اقتصادی جهان گفت: وضعیت اقتصادی جهان در مجموع در وضعیت خوبی قرار ندارد و در ایران نیز با توجه به شرایط اقتصادی، سیاسی و وضع تحریم ها در وضعیت نامطلوب تری قرار گرفته بود و امیدواریم با رفع تحریم ها و تحولات اخیر شاهد وضعیت بهتری باشیم.
درافشانی ادامه داد: استان قزوین نسبت به سایر استانها از نظر جغرافیایی و امکانات زیربنایی و آماده بودن بسترهای لازم شرایط بهتری را دارد و در خیلی از شاخص ها از قبیل درآمد سرانه و رونق اقتصادی رتبه بالایی در کشور دارد.
وی افزود: سنوات گذشته در استان نرخ بیکاری پایین تر از نرخ متوسط کشور بود ولی درسالهای اخیر نرخ بیکاری افزایش یافت و دلیل این امر رونق واحدهای صنعتی و کسب و کار استان قزوین بود که در تحریم های اخیر آسیب های زیادی را متحمل شد.
۶۱۰۱/ ۶۱۲۸

بخش ارسال دیدگاه ها بسته شده است