۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

کد خبر: 2313 | تاریخ انتشار: ۷:۴۷:۰۹ - یکشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

ایرنا – انتخابات در استان قزوین از دریچه آمار

Cloob

انتخابات در استان قزوین از دریچه آمار

قزوین – ایرنا- پس از ارتقای جایگاه اداری قزوین از شهرستان به استان در سال ۱۳۷۵، مردم این استان مشارکت در ۱۵ انتخابات ازجمله چهار دوره مجلس شورای اسلامی، پنج دوره ریاست جمهوری دو دوره خبرگان و چهار دوره شوراها را تجربه کرده اند.

81970888-70534712.jpg

به گزارش روز شنبه ایرنا، شرکت در همه پرسی برای تعیین نوع نظام حاکم بر کشور موسوم به همه پرسی تغییر رژیم در ۱۱ فروردین ۵۸، دو انتخابات برای انتخاب خبرگان بررسی کننده نهایی قانون اساسی در ۱۲ مرداد و ۱۲ آذر ۱۳۵۸ و همه پرسی بازنگری در قانون اساسی در سال ۶۸، پنج دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنج دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و دو دوره انتخابات خبرگان رهبری از جمله انتخاباتی هستند که قبل از سال ۱۳۷۵ برگزار شده و اهالی استان کنونی قزوین در قالب چند شهرستان از توابع استان زنجان در این ۱۷ دوره گذشته مشارکت و حضور داشتند.
اما هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۷۶ اولین تجربه انتخاباتی قزوینی ها پس از استان شدن و هجدهمین حضور پرشور آنها در پای صندوق های رای بود که در این دوره از انتخابات، استان قزوین با ۵۷۷ هزار و ۴۳۲ نفر واجد شرایط رای دهی ۴۹۷ هزار و ۹۶۱ نفر پای صندوق های رای حاضر شده و مشارکت ۸۶ درصدی را رقم زدند.
سومین دوره مجلس خبرگان رهبری در آبان سال ۷۷ دومین انتخاباتی بود که مردم قزوین پس از استان شدن آنرا تجربه می کردند که واجدین این دوره ۶۱۷ هزار و ۹۲۰ بودند که ۳۲۴ هزار و هشت نفر در ان شرکت کرده و به این ترتیب مشارکت ۵۲٫۴۴ درصدی را رقم زدند.
اولین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که هفتم اسفند ۱۳۷۷ و پس از روی کار آمدن دولت اصلاحات به عنوان بیستمین انتخابات پس از انقلاب لقب گرفت ۸۴ درصد از ۵۲۹ هزار و ۶۳۳ واجد شرایط رای دهی استان، معادل ۴۴۴ هزار و ۳۸۰ نفر پای صندوق های رای حاضر شدند.
۴۳۸ هزار و ۴۰۷ نفر نیز در ششمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۸ در سه حوزه انتخابیه پای صندوق های رای حاضر شدند که با ۶۲۲ هزار و ۸۴۰ واجد شرایط، میزان مشارکت مردم قزوین در این انتخابات به حدود ۷۰ درصد رسید.
در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که در سال ۸۰ برگزار شد، طبق اعلام رسمی ستاد انتخابات استان قزوین تعداد واجدین رای دهی به عدد ۶۳۹ هزار و ۹۹۰ نفر رسید که ۵۰۰ هزار و ۹۰۷ نفر معادل ۷۸ درصد واجدین شرایط در پای صندوق های رای حاضر شدند.
با وجود تایید صلاحیت های گسترده دومین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۸۱ از افت مشارکت قابل ملاحظه ای در کل کشور و از جمله قزوین برخوردار بود و از ۷۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر واجد شرایط رای دهی تنها ۳۹۵ هزار و ۷۵۸ نفر معادل ۵۵ درصد در این انتخابات شرکت کردند.
در هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز تعداد واجدین شرایط ۷۵۳ هزار و ۹۱ نفر اعلام شد که ۴۱۳ هزار و ۳۴۷ نفر پای صندوق های رای حاضر شدند و بدینسان میزان مشارکت مردم با ۱۵ درصد کاهش نسبت به انتخابات مشابه به ۵۵ درصد رسید.
نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۵۲۱ هزار و ۷۸۸ نفر از مردم استان قزوین پای صندوق های رای حاضر شدند این میزان مشارکت با ۷۵۳ هزار و ۷۲۹ واجد شرایط رای دهی، مشارکت ۶۹ درصدی را رقم زد ولی این دوره انتخابات به دور دوم کشیده شد که در این مرحله ۵۰۵ هزار و ۲۸۴ نفر معادل ۶۷ درصد واجدین شرایط در پای صندوق های رای حاضر شدند.
سومین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و چهارمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری که در سال ۸۵ بصورت همزمان برگزار و واجدین شرایط این دوره ۷۵۰ هزار و ۱۵۸ نفر اعلام شد، به ترتیب ۵۳۲ هزار و ۴۱۸ نفر معادل ۷۱ درصد در شوراها و ۵۳۴ هزار و ۱۴ نفر معادل ۷۱٫۱۹ درصد واجدین در انتخابات خبرگان چهارم شرکت کردند.
۳۸۹ هزار و ۳۵۸ نفر از سه حوزه انتخابیه استان قزوین در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۸۶ پای صندوق های رای حاضر شدند که با احتساب ۷۱۵ هزار و ۲۵۱ واجد شرایط رای دهی، میزان مشارکت روی ۵۴٫۴۳ درصد ایستاد.
دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز که در سال ۸۸ برگزار شد، میزان مشارکت توسط ستاد انتخابات قزوین ۶۹۲ هزار و ۳۵۵ نفر، معادل ۹۲٫۴۱ درصد و تعداد واجدین شرایط نیز ۷۴۹ هزار و ۲۰۵ نفر اعلام شد.
در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ۷۶۷ هزار و ۸۴۵ نفر از مردم استان قزوین واجد شرایط رای دادن بودند که از این تعداد
۶۸٫۲۵ درصد معادل حدود ۵۲۴ هزار ۱۰۰ نفر در انتخابات شرکت کردند.
در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز ۸۱۸ هزار و ۹۳۰ نفر در استان قزوین واجد شرایط حضور در پای صندوق های رای بودند که از این تعداد ۶۵۲ هزار و ۸۰ نفر معادل ۷۹٫۶۲ درصد در پای صندوق های رای حاضر شدند.
با آغاز شمارش معکوس موعد انتخابات و نزدیک شدن به روز هفتم اسفند ماه، مردم استان قزوین همانند سایر هموطنان آماده مشارکت در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری هستند تا در تعیین سرنوشت خود سهیم کنند.
استان قزوین دارای یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر جمعیت و ۸۸۷ هزار و ۱۶۴ نفر واجد شرایط رای دهی در سه حوزه انتخابیه است که حوزه انتخابیه قزوین- آبیک و البرز با دو کرسی نمایندگی و حوزه های انتخابیه بوئین زهرا- آوج و و تاکستان هرکدام دارای یک کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی و همچنین دو کرسی نمایندگی در مجلس خبرگان رهبری است.
۳۰۱۳/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار