۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

کد خبر: 1079 | تاریخ انتشار: ۱۷:۲۷:۵۲ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – برنامه تحول سلامت جمعیت فراموش شده استان را زیر پوشش قرار داده است

قزوین روز :

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین

برنامه تحول سلامت جمعیت فراموش شده استان را زیر پوشش قرار داده است

قزوین-ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت در سطح استان، جمعیت فراموش شده و کمتر توجه شده را زیر پوشش قرار داده است.

81941878-70481238.jpg

به گزارش ایرنا دکتر منوچهر مهرام روز شنبه در جلسه افتتاح همزمان دو هزار و ۸۷۵ مرکز و پایگاه سلامت توسط وزیر بهداشت در ۱۷ استان به شکل ویدئو کنفرانس افزود: برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت در سطح استان، جمعیت مغفول و کمتر توجه شده را زیر پوشش قرار داده است و این موضوع در طرح تحول نظام سلامت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
وی اظهارکرد: یک هزار و ۳۳۲ نفر در حاشیه شهرها، ۱۱۹ هزار نفر در شهرهای با جمعیت ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر در شهرهای بالای ۱۰ هزار نفر ۷۱۰ هزار نفر زیر پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.
مهرام ادامه داد: در مجموع در سطح استان ۳۲ مرکز و پایگاه سلامت مورد نیاز است که تاکنون ۱۸ مرکز راه اندازی شده و مابقی در آینده تهیه و تجهیز خواهد شد.
وی ادامه داد: در این طرح ۲۵۰ نیروی انسانی جذب شده که از این تعداد ۳۸ نفر در تغذیه و سلامت روان فعالیت دارند.
مهرام، اهمیت فعالیت در بخش بهداشت را در سه بعد فردی، اجتماعی و روانی دانست و افزود: فعالیت در بخش بهداشت یعنی پیشگیری از ابتلا مردم به بیماری هایی که سلب آسایش و نشاط فردی را به همراه دارند و این پریشانی و اضطراب، خود را در حوزه اجتماعی و روانی نشان می دهد و ما امیدواریم با این طرح بتوانیم از این موضوع پیشگیری نماییم.
وی با اشاره به موضوع پیشگیری گفت: متاسفانه دولت هزینه بسیاری را برای درمان مردم پرداخت می کند اما برای پیشگیری تلاشی نمی شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به بی توجهی مردم به شیوه صحیح زندگی گفت: به دلیل بی توجهی مردم به شیوه صحیح زندگی بسیاری از حوادث ناخوشایند در جامعه در حال وقوع است به عنوان مثال متاسفانه آمار ابتلا به سرطان در استان بیشتر از هزار و ۴۸۰ نفر ثبت شده است.
مهرام ادامه داد: به یقین آمار ابتلا به سرطان از این آمار هم بالاتر است چون موارد بسیاری ثبت نشده و این یک هشدار جدی است.
وی افزود: اگر مردم برنامه تغذیه داشته باشند و از غذاهایی که آنها را به سرطان، دیابت، فشار خون بالا سوق می دهد پرهیز و ورزش را به عنوان برنامه روزانه بپذیرند، آمار ابتلا به بسیاری از بیماری ها کاهش خواهد یافت و امیدواریم فعالیت کارشناسان تغذیه در این طرح این مشکل را مرتفع سازد.
مهرام با اشاره به بیماری های روانی و افسردگی ها افزود: در یک طرح ۹۵۰ نفر مورد غربالگری قرار گرفتند و در این جامعه آماری ۳۱۵ نفر مبتلا به گرفتاری های روانی رویت شد.
وی ادامه داد: پس با این وضع، پرداختن به بیماری های روانی که حاصل درگیری و بی حوصلگی مردم، افسردگی و اضطراب اجتماعی است باید یک اولویت برای نظام سلامت باشد.
مهرام ادامه داد: حاشیه شهرها کانون بلا و فساد است و اکنون روش های انتقال بسیاری از بیماری ها تغییر کرده است و به عنوان مثال شیوه انتقال بیماری ایدز از سرنگ مشترک به رفتارهای پرخطر جنسی تغییر یافته است.
وی افزود: باید ارتباط والدین با فرزندان بیشتر شده و نظارت و کنترل بیشتری بر فرزندان صورت گیرد تا شیوه صحیح معاشرت به فرزندان آموزش داده شود و به خصوص اینکار باید در روستاها و حاشیه شهرها به طور جد پیگیری شود.
۶۱۰۱/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار