تکذيب ممنوع‌ الخروجی خانواده آیت الله هاشمی

بنزین از اول دی ۱۵۰۰ تومان می‌شود

پرسپولیس با اختلاف ۱۰ امتیاز قهرمان لیگ می‌شود

زلزله ۶.۱ ریشتری دیشب حوالی «هجدک» را لرزاند

جهان تا ۱۲ روز دیگر نابود می‌شود

انعکاس اظهارات سردار سلیمانی

مرادی: بهداد را برمی‌گردانیم

فرصتی بسیار مهمی که برای ایران فراهم شد

فردای نامطمئن صندوق‌ های بازنشستگی در ایران

چراغ سبز برانکو به جدایی ستاره سرخ ها از پرسپولیس

تصویری از دیدار برانکو با کسی که می‌گفتند شاید جانشینش شود

طنز؛ هرکسی پول ندارد به مسافرت خارجی نرود

کد خبر: 1551 | تاریخ انتشار: ۱۷:۵۶:۵۵ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – توسعه صنعت گردشگری موجب رونق اقتصادی منطقه می شود

قزوین روز :

مدیرکل میراث فرهنگی قزوین

توسعه صنعت گردشگری موجب رونق اقتصادی منطقه می شود

قزوین- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، صنعت گردشگری را سودآور دانست و گفت: توسعه گردشگری موجب رشد اقتصادی منطقه می شود.

81941862-70481217.jpg

به گزارش ایرنا، محمدعلی حضرتی روز شنبه در نشست مطبوعاتی در جمع رسانه های استان با اشاره به توانمندیهای قزوین افزود: استان قزوین در کریدور ارتباطی کشور قرار گرفته و با داشتن جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی، ازجمله استان های مطرح کشور برای جذب گردشگر است که باید با برنامه ریزی دقیق جهت ایجاد زیرساخت های رفاهی و فرهنگی، از این صنعت پرسود، به نفع استان بهره مند شویم.
وی اظهارکرد: متاسفانه یکی از موانع عمده استان در صنعت گردشگری، کمبود فضاهای اقامتی و پذیرایی است که متاسفانه فضاهای اقامتی مطلوب و مکفی برای اقامت و پذیرایی از مسافران در سطح استان وجود ندارد.
حضرتی در خصوص روند ارایه تبلیغات گردشگری در سطح استان یادآور شد: تبلیغات و اطلاع رسانی از منابع مهم و ضروری برای جذب گردشگر به شمار می رود که متاسفانه استان قزوین از نظر منابع مورد نیاز برای تبلیغات با محدودیت های بسیاری مواجه است .
وی تاکید کرد: مهمترین اصل در جذب توریسم معرفی ظرفیت ها می باشد و اگر این مهم به شایستگی صورت پذیرد، سود سرشاری نصیب منطقه خواهد شد.
حضرتی، فرهنگ گردشگری، توجه به زیر ساخت ها و امکانات رفاهی و اقامتی، جذب سرمایه گذار، برگزاری جشنواره های محصولات کشاورزی و همایش های علمی را از دیگر شیوه های جذب گردشگر برشمرد و تصریح کرد: خوشبختانه در استان قزوین برای جذب گردشگر گام های موثری برداشته شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: قزوین استانی است که از موقعیت استراتژیک و ویژه ای برخودار و با توجه به پیشینه تاریخی غنی، از جمله قرارگیری در مسیر جاده ابریشم، می تواند با یک برنامه ریزی منسجم به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل شود.
حضرتی، مسیر ورودی شهرها را در راهنمایی و جذب گردشگر بسیار مهم خواند و خاطرنشان کرد: گردشگرانی که به استان سفر می کنند، با دیدن مبادی شهر در مورد استان قضاوت و برنامه سفر خود را بر اساس نگاه نخست از شهر و استان تدوین می کنند.
وی ادامه داد: تحقیقات نشان داده نگاه اولیه به یک شهر، حتی مدت زمان اقامت در آن را تعیین می کند و چون قزوین از شهرهای عبوری بوده و بیشتر کریدور ارتباطی می باشد، باید با استفاده از شیوه های مختلف، زمان اقامت مسافران و گردشگران در استان را افزایش دهیم.
حضرتی تاکید کرد: استقرار کمپ ها، ساماندهی محل های اقامت کمتر از سه روز و بیشتر از این مدت، اطلاع رسانی مناسب با تهیه نقشه، بروشور و لوح فشرده جهت معرفی ظرفیت های استان می تواند انگیزه و هیجان دیدن و جذبه ماندن در شهر را افزایش دهد.
وی با بیان اینکه داشتن دانش و تخصص می تواند راهکار مناسب و خلاقانه ای برای جذب گردشگر و انگیزه ای برای سفر ایجاد کند، افزود: این استان بالاترین آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی را در خود جای داده است که بسیاری از آنها هنوز برای مردم کشور بدرستی معرفی نشده اند.
حضرتی با تاکید براینکه برای شناساندن جاذبه های گردشگری استان باید برنامه ریزی سالانه و مدونی داشته باشیم ، افزود: با تبلیغات کنار آزاد راهها مقصد گردشگری تعریف نمی شود و باید راهکاری برای جذب مسافران داشته باشیم .
وی با اشاره به بی توجهی به حوزه گردشگری افزود: متاسفانه در برنامه های توسعه استان موضوع گردشگری بصورت جدی دیده نشده و محورهای توسعه استان در اسناد بالادستی همچنان صنعت و کشاورزی است در حالیکه این سه مقوله در کنار یکدیگر موجب توسعه خواهد شد.
****
همه آثار تاریخی قزوین نیازمند مرمت است
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با بیان اینکه استان قزوین دارای دو هزار و ۵۰۰ اثر شناخته شده تاریخی است، بر ضرورت اهمیت حفظ، مرمت و احیای بناهای تاریخی تاکید و اظهارکرد: آثار تاریخی قزوین در طول تاریخ حوادث و رویدادهای زیادی را پشت سر گذاشته و هر کدام هویت مردمان این شهر است.
حضرتی، مرمت آثار و بناهای تاریخی را جزو اولویت های میراث فرهنگی دانست و تصریح کرد: تلاش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر این است که با تمام محدودیت های اعتباری، بناهای تاریخی شاخص را مرمت و احیا کند.
وی با بیان اینکه در سال های اخیر کمبود منابع اعتباری فعالیت های اجرایی و عملیاتی پرونده های مرمتی را محدود کرده است، افزود: تلاش بر این است که با برنامه ریزی دقیق و تامین اعتبار مناسب، حفظ و مرمت بناهای تاریخی با وضعیت بهتری دنبال شود.
حضرتی در خصوص میزان اعتبار مورد نیاز برای مرمت آثار تاریخی اظهارکرد: همه آثار تاریخی ما نیازمند مرمت هستند و ما در استان دو هزار و ۵۰۰ اثر شناخته شده تاریخی داریم که حجم این آثار وسیع و گسترده است و در برخی مانند مسجد جامع عتیق اگر بخواهد کار اساسی انجام شود حداقل اعتبار مورد نیاز پنج میلیارد تومان است.
وی با بیان اینکه متاسفانه از سال ۸۷ تا ۹۲ شاهد ریزش نیروهای متخصص در این سازمان بودیم ، افزود: نیروهای که طی این مدت جذب شدند تخصص لازم در این زمینه را دارا نبودند.
این مسوول با اشاره به اعتبارات عمرانی در حوزه میراث فرهنگی و بناهای تاریخی افزود: اعتبار عمرانی استانی در سال ۹۲ ، ۳۴ میلیارد و ۳۲۰ میلیون ریال بود که ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال تخصیص یافت و در سال گذشته نیز اعتبارات مصوب ۳۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال بود که ۲۱ میلیارد ریال از این میزان تخصیص یافت که ۱۰ میلیارد ریال برای مسجدالنبی قزوین هزینه شد.
حضرتی ادامه داد: در سال جاری نیز ۱۵ میلیارد ریال اعتبار عمرانی استانی در نظر گرفته شده که امیدواریم این میزان نسبت به برنامه ریزی های مدون شده افزایش یابد ولی اعتبارات ملی عمرانی در سال ۹۲ به میزان ۲۸ میلیارد ریال در سال گذشته ۲۷ میلیارد ریال و در سال جاری ۷۰ میلیارد ریال بوده است.
وی تاکید کرد: هیچ یک از بناهای تاریخی ما استاندارد لازم را برای حضور گردشگر ندارد و باید برای این کار یک رویکرد علمی داشته باشیم که مبتنی بر رقابت و واقع بینی باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اضافه کرد: سال ها است که قزوین دارای بیشترین آثار ثبت شده در فهرست ملی کشور نیست ضمن اینکه همه آثار ثبت شده در فهرست ملی کشور جاذبه گردشگری تلقی نمی شود و از بین یک هزار و ۳۱۰ اثر ثبت شده در فهرست ملی کشور، یک هزار و ۱۰۰ مورد تپه ها و محوطه های باستانی هستند و این تپه ها در شرایط فعلی ظرفیتی برای گردشگری به حساب نمی آیند.

*** آب انبار تاریخی ملاوردیخانی قزوین مرمت شد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین افزود: در راستای حفظ حیات و ماندگاری مواریث ارزشمند تاریخی، آب انبار مسجد – مدرسه ملاوردیخانی قزوین با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مشارکت موقوفات ملاوردیخانی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.
حضرتی ادامه داد: آب انبار تاریخی مسجد – مدرسه ملاوردیخانی قزوین از بناهای ارزشمند مربوط به دوره زندیه – قاجاریه در قزوین بوده که وجود تزیینات بسیار نفیس چوبی، حجاری، کتیبه سنگی به خط ملکمحمد قزوینی، خنچه پوش و ماذنه سر در آب انبار از جمله ویژگیهای مهم این بنای تاریخی به شمار می رود.
حضرتی با اشاره به روند اجرای طرح مرمتی آب انبار ملاوردیخانی اظهار داشت: اجرای طرح مرمتی این بنای تاریخی از اسفند ماه سال گذشته در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفت و پس از بررسی های به عمل آمده توسط تیم فنی این اداره کل با همکاری و سرمایه گذاری نوادگان مرحوم ملاوردیخانی مراحل ساماندهی و مرمت آن آغاز شد.
وی در خصوص اقدامات مرمتی صورت گرفته طی عملیات مرمت و بهسازی این بنا افزود: مرمت و بازسازی پوسته آجری و آجرکاری سردرب آب انبار و مسجد ملاوردیخانی، مرمت و بازسازی کاشی کاری دیواره سر در، مرمت حجاری ها، ساماندهی کل نمای پوسته سردر، پاکسازی و لایه برداری زنگار از ماذنه سردر، روغن کاری کل ماذنه و طراحی و اجرای حفاظ فلزی از جمله اقدامات ضروری بوده که در طرح مرمتی این بنای تاریخی به انجام رسید.
۷۳۸۹/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار