تکذيب ممنوع‌ الخروجی خانواده آیت الله هاشمی

بنزین از اول دی ۱۵۰۰ تومان می‌شود

پرسپولیس با اختلاف ۱۰ امتیاز قهرمان لیگ می‌شود

زلزله ۶.۱ ریشتری دیشب حوالی «هجدک» را لرزاند

جهان تا ۱۲ روز دیگر نابود می‌شود

انعکاس اظهارات سردار سلیمانی

مرادی: بهداد را برمی‌گردانیم

فرصتی بسیار مهمی که برای ایران فراهم شد

فردای نامطمئن صندوق‌ های بازنشستگی در ایران

چراغ سبز برانکو به جدایی ستاره سرخ ها از پرسپولیس

تصویری از دیدار برانکو با کسی که می‌گفتند شاید جانشینش شود

طنز؛ هرکسی پول ندارد به مسافرت خارجی نرود

کد خبر: 810 | تاریخ انتشار: ۱۷:۱۲:۵۹ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – طرح سراسری مایه کوبی دام علیه بیماری لمپی اسکین در استان قزوین آغاز شد

قزوین روز :

طرح سراسری مایه کوبی دام علیه بیماری لمپی اسکین در استان قزوین آغاز شد

قزوین – ایرنا – مدیرکل دامپزشکی استان قزوین از آغاز اجرای طرح سراسری مایه کوبی دام علیه بیماری لمپی اسکین در این استان خبر داد و گفت: این طرح به صورت نمادین در روستای حسین آباد از توابع شهرستان بویین زهرا به مورد اجرا گذاشته شد.

81961777-70518246.jpg

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قزوین، بهمن نقیبی مهمترین هدف از اجرای این طرح را پشگیری و کنترل بیماری واگیردار لمپی اسکین در استان عنوان کرد.
وی به ارایه عملکرد اداره دامپزشکی در خصوص مبارزه با بیماری لمپی اسکین اشاره و اظهار کرد: یک ماه بعد از تایید وجود این بیماری در خرداد ماه سال ۹۳، بیماری لمپی اسکین در استان قزوین مشاهده و این اداره برای مقابله با آن به سرعت نسبت به مایه کوبی دام ها علیه این بیماری اقدام و تعداد زیادی از اماکن دامی خود را برای مقابله با آن، سم پاشی کرد.
نقیبی ادامه داد: با توجه به عملکرد سریع و گسترده و کنترل این بیماری، تعداد ۷۴ کانون این بیماری در سال ۹۳ به ۲۶ کانون در سال ۹۴ کاهش یافت و امیدواریم با اجرای طرح سراسری مایه کوبی دام ها، شاهد کنترل ۱۰۰ درصدی آن در سطح استان طی سال آینده باشیم.
نقیبی از دامداران استان قزوین خواست تا همکاری های لازم را با کارشناسان و دامپزشکان در جهت انجام مایه کوبی دام ها علیه بیماری لمپی اسکین داشته باشند.
مدیرکل دامپزشکی استان قزوین اظافه کرد: بیماری لمپی اسکین یک بیماری نوظهور در ایران بوده که از سال ۹۳ در نقاط مختلف کشور مشاهده و باعث بروز خسارات هایی به صنعت دامپروری نیز شده اما خوشبختانه در حال حاضر به میزان قابل توجهی این بیماری کنترل شده است.
نقیبی با اشاره به اینکه این بیماری با علایم تب و به خصوص تورم دکمه ای جلدی قابل تشخیص بوده و به دلیل عامل ویروسی درمان اختصاصی هم ندارد، افزود: با انجام مایه کوبی دام ها علیه بیماری و نیز اعمال ضوابط بهداشتی و قرنطینه ای در سطح واحدهای پرورشی و به ویژه خودداری دامداران از انتقال دام های بدون اخذ مجوز بهداشتی لازم از اداره های دامپزشکی، قابل کنترل و پیشگیری می باشد.
این مسوول در پایان گفت: اداره کل دامپزشکی موظف به اجرای متعهدانه عملیات بهداشتی و واکسیناسیون دام ها، ارتباط نزدیکی با دامداران استان در راستای کنترل و پیشگیری از بروز بیماری های مختلف واگیردار دامی و نیز حفظ سرمایه دامی روستاها بوده و آن را به عنوان یکی از مهمترین مولفه های اقتصاد مقاومتی کشور می داند.
استان قزوین دارای ۱۴۹ دامپزشک، ۱۹ کارشناس و ۱۰۳ کاردان دامپزشکی است.
۷۳۹۰/۸۰۵۴

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار