۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

کد خبر: 1133 | تاریخ انتشار: ۱۷:۳۰:۴۹ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – طرح هنر درمانی در مراکز بهزیستی استان اجرا می شود

قزوین روز :

معاون توانبخشی بهزیستی قزوین

طرح هنر درمانی در مراکز بهزیستی استان اجرا می شود

قزوین- ایرنا- معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین از اجرای طرح هنر درمانی در مراکز توانبخشی روزانه این سازمان در استان خبر داد.

81946388-70489411.jpg

به گزارش روز ایرنا، علیرضا وارثی روز سه شنبه در جمع کارشناسان توانبخشی این سازمان افزود: این طرح ناظر بر استفاده کاربردی هنر در افزایش توانایی فیزیکی و تقویت مهارت های حرکتی ذهنی و همچنین استقلال افراد کم توان ذهنی در انجام امور جاری زندگی می باشد.
وی با اشاره به اهداف برنامه هنر درمانی معلولان کم توان ذهنی اظهار داشت: این برنامه ها با هدف تقویت خلاقیت و استعدادهای افراد دارای معلولیت به منظور نیل به استقلال و توانمندسازی آنها، افزایش احساس اعتماد به نفس، آماده سازی برای پیوستن به جامعه، تغییر نگرش منفی و باور نسبت به توانایی ها، کاهش ناتوانی و جبران احساس نقص و ارزش اجتماعی طراحی شده است.
وارثی ادامه داد: برنامه های هنری در گرایش های هنرهای نمایشی، نمایش تجسمی و موسیقی در کنار سایر برنامه های توانبخشی، همواره مورد توجه قرار گرفته و نسبت به توسعه و تقویت این برنامه ها اقدام شده است.
معاون توانبخشی استان قزوین در ادامه تصریح کرد: به همین منظور تقویت و توسعه برنامه های هنر درمانی در مراکز توانبخشی این سازمان اقدام به آموزش هنر به مربیان و تجهیز اتاق هنر کرده است .
وارثی افزود: هنر درمانی، موسیقی درمانی و نمایش درمانی از قابلیت های زبان هنر در تقویت و سلامت بهداشت روان و جسم افراد با نیازهای ویژه است و داشتن دانش و آگاهی و بکارگیری گرایش های هنری با توجه به وضعیت جسمانی و ذهنی توانخواهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
این مسوول اضافه کرد: ابزارهای مختلف هنری و ارتباط آن با عواطف انسانی، هنر و بهداشت روانی، زبان نمادین هنر و ارتباط آن با تصویر ذهنی ، هنر و رشد ارتباطات بین فردی، فرایند فعالیت خلاقه گروه و رشد ارتباطات میان فردی و فرایند فعالیت خلاقه هنری و توانبخشی فردی و اجتماعی و روش های خلاقه در تولید اثر هنری از عناوین دوره آموزشی است.
وارثی با اشاره به آزمون توانایی ترسیمی در این طرح افزود: مربیان توانبخشی در تشخیص سطح توانایی توانخوهان و طبقه بندی آنان برای تولید آثار هنری و یا آموزش و پژوهش یاری می کند و توانجویان ذهنی، حسی حرکتی، کم توانان ذهنی و مبتلایان به اتیسم سندروم دان که بالای شش سال جامعه هدف این طرح هستند.
وی هدف از اجرای این طرح را شناخت توانایی های ترسیمی توانخواهان برای تولید آثار هنری در زمینه هنرهای تجسمی به ویژه نقاشی عنوان کرد و افزود: در این روش مربی اقدام به ایجاد بسته های موفقیت کوچک در توانخواهان نموده و احساس خوب بودن و مفید بودن را در توانخواهان بوجود می آورد که علاوه بر اثر درمانی باعث تولید آثار هنری مناسب جهت عرضه در بازار و ایجاد خوداشتغالی توانخواهان می شود.
معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین افزود: این سازمان تاکنون اقدام به آموزش مربیان و تجهیز مراکز مورد نظر کرده است.
در حال حاضر ۱۸ هزار و ۴۶۱ معلول اعم از توان خواهان جسمی حرکتی، ذهنی، نابینا و کم بینا، بیماران مزمن اعصاب و روان تحت حمایت بهزیستی استان قزوین هستند.
۷۳۸۹/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار