۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

کد خبر: 1166 | تاریخ انتشار: ۱۷:۳۲:۱۶ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – قزوین رتبه پنجم کنترل آنفلوانزا را در کشور کسب کرد

قزوین روز :

قزوین رتبه پنجم کنترل آنفلوانزا را در کشور کسب کرد

قزوین – ایرنا – رییس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور با معرفی هشت استان برتر در زمینه کنترل بیماری آنفلوانزا و درمان به موقع افراد مبتلا، دانشگاه قزوین را دارای رتبه پنجم معرفی کرد.

81949091-70494323.jpg

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین در این ارزیابی توجه به موضوع آموزش به مردم و کادر بهداشتی و درمانی، داشتن مدیریت عالی در فرآیند پذیرش و درمان بیماران و نیز تهیه و توزیع به موقع داروی مورد نیاز آنان در کنار تلاش برای کاهش میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری، مهم ترین شاخص های انتخاب استان های برتر بوده است.
براین اساس، آزمایشگاه مرجع استان قزوین به عنوان یکی از ۱۳ آزمایشگاه برتر کشور با امکان پذیرش نمونه آنفلوآنزا و داشتن تجهیزات مناسب، به عنوان آزمایشگاه معین وظیفه پذیرش نمونه های ارسالی از دو استان همجوار را نیز به عهده دارد.
متخصص عفونی در مرکز آموزشی و درمانی بوعلی سینا قزوین در باره این بیماری اظهار کرد: آنفلوانزا، شایع ترین بیماری ویروسی فصل سرما است که دستگاه تنفسی را درگیـر کرده و مسری نیز می باشد.
دکتر بهزاد بیژنی با اشاره به اینکه درمان های مورد استفاده در آنفلوآنزا تنها به منظور بهبود علایم بیمار کاربرد داشته و بیشتر بیماران به استراحت نیاز دارند، یادآور شد: آنتی بیوتیک بر ویروس این بیماری تاثیری ندارد اما برای درمان عوارض بیماری مانند عفونت ریه و سینوزیت به کار می رود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به اینکه این بیماری مجاری تنفسی فوقانی و تحتانی را درگیر کرده و در حالت فوقانی علامت شاخص آن تب، سردرد و درد عضلات شدید می باشد، تاکید کرد: سایر علایم بیماری آنفلوآنزا گرفتگی بینی، آبریزش، عطسه و سرفه خشک می باشد.
به گفته این پزشک، در حالت تحتانی (عفونت ریه) تنگی نفس علامت بارز آنفلوانزا بوده و فرد دارای این علامت باید به مراکز درمانی مراجعه کند.
وی روبوسی، دست دادن و هرگونه تماس دست های آلوده را مهمترین عامل انتقال این بیماری عنوان و اعلام کرد: ویروس آنفلوآنزا از طریق ذرات تنفسی هنگام عطسه و یا سرفه نیز می تواند منتقل شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین مهمترین راه پیشگیری از آنفلوانزا را دست ندادن با افراد آلوده به این بیماری
و آلودگی زدایی از طریق شست و شوی دست ها با آب و صابون عنوان کرد.
وی با اشاره به تزریق واکسن آنفلوآنزا به افراد بالای شش ماه در کشورهای پیشرفته، افزود: براساس آخرین دستورالعمل وزارت بهداشت و درمان کشور، واکسن آنفلوانزا برای تمام کارکنان بهداشت و درمان اجباری بوده و برای افراد مسن، افرادی که سیــــستم ایمنی بدن آنان ضعیف بوده و افراد مبتلا به بیماری های مزمن قلبی، ریوی و کلیوی توصیه شده است.
دکتر بیژنی خاطرنشان کرد: با توجه به این که ویـــــروس آنفلوآنزا به طور مرتب تغییر شکل می دهد، برای استفاده باید از واکسن های جدید مربوط به همان سال استفاده کرد.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی قزوین اضافه کرد: هرچند تزریق واکسن آنفلوآنزا در اوایل پاییز و به منظور حفظ ایمنی در برابر انواع جدید ویروس این بیماری توصیه می شود اما تزریق دیرتر آن برای افراد در معرض خطر مانعی ندارد.
۸۰۵۴/۷۳۸۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار