فال روز (۹ آذر-۳۰ نوامبر)

فکری بزرگترین ایراد استقلال را گفت

پرسپولیس در ورزشگاه آزادی تیم‌های عربستانی را خواهد برد

هواداران بیرانوند را مثل طارمی می‌بخشند

درخواست جدید سرمربی استقلال از باشگاه

ایران به اروپا هشدار داد

شکست آمریکا و عربستان مقابل ایران

آمریکا هیچ حرفی را نمی‌فهمد

رمز موفقیت و برگ برنده پرسپولیسی ها چیست

آغاز جلسه غیرعلنی مجلس با حضور سیف

افشاگری سردار سلامی

۳ مردکه به ۲ زن در خودروشان تجاوز کردند

کد خبر: 1528 | تاریخ انتشار: ۱۷:۵۲:۱۷ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – مازوت یا گاز مساله این است

قزوین روز :

روزنامه ولایت

مازوت یا گاز مساله این است

قزوین- روزنامه ولایت به مدیر مسوولی سید عبدالعظیم موسوی در تازه ترین شماره خود با چاپ گزارشی به قلم پروین شهسواری به بررسی آلایندگی و سوخت نیروگاه شهید رجایی پرداخته است.

81937870-70474684.jpg

در این گزارش می خوانیم: شاید زمانی که به آلودگی نیروگاه ها فکر می کنیم؛ قبل از هر چیز دودکش های بلندی که دودهای آن آسمان را تیره و تار کرده برایمان مجسم می شود، تاثیرات زیست محیطی منفی نیروگاه ها به آلودگی هوا محدود نمی شود تولید مقادیر عظیم انرژی الزاما؛ افت هایی در منابع آن، تخلیه خاکستر و دیگر آلاینده ها در هوا، ایجاد اختلال در روان آب رودخانه ها و بسیاری از عوارض و پدیده های دیگر همراه است که همگی در تغییر زیست کره موثر هستند.
نشر آلاینده های گازی از دودکش نیروگاه های حرارتی با سوخت فسیلی، یکی از عوامل مهم انتشار آلودگی در این نیروگاه هاست، ترکیبات حاصل از احتراق سوخت هایی فسیلی عبارتند از اکسیدهای کربن، خاکستر فرار، اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای ازت و گازهای ناشی از سوخت ناقص که تمام این ترکیبات سمی، خطرناک و گاه سرطان زا هستند.
بنا به اظهارات مسئولان محیط زیست، صنایع بیشترین آلاینده های محیط زیست در استان به شمار می روند و از بین آنها کارخانه سیمان آبیک که در حال حاضر مدیریت محیط زیست آن به استان البرز واگذار شده و نیروگاه شهید رجایی سهم عمده ای در تولید آلودگی هوای استان دارند.
این نیروگاه به اذعان مسئولان محیط زیست به دلیل استفاده از سوخت مازوت در آلودگی محیط زیست منطقه نقش دارد و از سویی این نیروگاه به عنوان ۳ نیروگاه اول کشور بسیار اهمیت دارد و در حدود ۵ درصد برق کشور را تامین می کند.
کارشناسان محیط زیست معتقدند؛ استفاده کامل نیروگاه ها از سوخت گاز بسیار مهم است؛ ولی شواهد نشان می دهند؛ در شرایط کنونی کشور، استفاده کامل از این سوخت امکا ن پذیر نیست و نیروگاه ها به ناچار می بایست در برخی قسمت ها از سوخت مازوت استفاده کنند.

*** افزایش ۸۵ درصدی سوخت گاز تحویلی به نیروگاه های کشور
در تازه ترین اظهارنظرها آرش کردی، مدیرعامل توانیر در گفت وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه نیروگاه هایی که مازوت مصرف می کنند؛ آلایندگی دارند؛ افزود: ترجیح می دهیم از بین خاموشی برق یا مصرف مازوت، استفاده از سوخت مازوت را انتخاب کنیم.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که تا چه حد نیروگاه ها را در آلودگی هوا مقصر می دانید و آیا این موضوع را قبول دارید که می گویند: نیروگاه ها نقش زیادی در آلودگی هوا دارند؛ گفت: امسال نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد مصرف مازوت و ۵۰ درصد مصرف گازوئیل کاهش داشته و ۸۵ درصد سوختی که در نیروگا ه ها مصرف شده است؛ گاز حدود ۸ درصد مازوت و ۷ درصد گازوئیل بوده است.
وی ادامه داد: بنابراین امسال وضعیت کشور به لحاظ کاهش مصرف سوخت مایع در این ۱۵ سال اخیر در نیروگاه ها بی نظیر و کم نظیر بوده است.
مدیرعامل توانیر تاکید کرد: اما به هر حال نیروگاه هایی که مازوت مصرف می کنند؛ آلایندگی دارند؛ اما با این وجود در حال حاضر عامل اصلی آلایندگی در شهرها نیروگاه ها هستند و قطعا باید قدر و سهم تعیین کنیم.
*** هیچ علاقه ای به مصرف مازوت در نیروگاه ها نداریم
وی تصریح کرد: بعضا ما در جاهایی مثل نیروگاه ‘شازند’ سال هایی داشتیم که درصد بسیار قابل توجهی مصرف مازوت نداشتیم؛ اما تعداد روزهای آلاینده آن سال بیشتر بوده است.
کردی، انجام کار علمی برای پیگیری آمار دقیق آلودگی هوا در اثر عملکرد نیروگاه ها را خواستار شد و گفت: به صورت کلی ما هیچ گونه علاقه ای به مصرف مازوت در نیروگاه ها نداریم؛ مگر احتمالی بین خاموشی و مصرف مازوت باشد.
وی افزود: این موضوع خط قرمز ماست پس این یک انتخاب سختی است که خاموشی بدهیم یا سوخت مازوت در نیروگاه ها مصرف کنیم؛ اما به هر حال ترجیح می دهیم که خاموشی برق نداشته باشیم.

*** تلاش برای تامین ۱۰۰ درصدی تامین سوخت گاز نیروگاه شهید رجایی
اما موضوع پیگیری این گزارش خبری از سرپرست اداره کل محیط زیست استان بود که توسط خبرگزاری منتشر شد.
شمسی پور در این خبر از وضعیت سوختی نیروگاه شهید رجایی ابراز نارضایتی کرده و گفته است: نظر این اداره کل بر این است که نیروگاه به صورت کامل از سوخت گاز استفاده کند؟ ولی چند ماهی است که نسبت استفاده سوخت گاز از این واحد به مازوت ۶۰ به ۴۰ است.
وی همچنین تاکید کرد که در خود نیروگاه مدیران اختیارات محدودی برای تخصیص سوخت دارند و سوخت آن از طریق وزارتخانه تامین می شود.
به گفته شمسی پور نیاز است تا تلاش همه جانبه ای در خصوص تامین ۱۰۰ درصدی سوخت گاز نیروگاه شهید رجایی انجام شود.
به سراغ مهندس مظفری، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین رفتیم تا بیشتر در جریان این موضوع قرار بگیریم.
*** در برخی واحدهای نیروگاه آلودگی بیش از حد استاندارد است
مظفری، در گفت وگو با خبرنگار ولایت به میزان مصرف سوخت گاز و مازوت در نیروگاه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر مصرف سوخت در قسمت سیکل ترکیبی نیروگاه ۱۰۰ درصد گاز است و در واحدهای بخار آن ۶۰ درصد گاز و ۴۰ درصد مازوت مصرف می شود.
وی افزود: با توجه به پایش های انجام شده به دلیل مصرف مازوت در یک یا دو واحد آلودگی بیش از حد استاندارد گزارش شده است.
مظفری با اشاره به نیاز داخلی و مصرف خانگی سوخت گاز طبیعی خاطرنشان کرد: در شش ماهه دوم سال به دلیل مصرف گاز در بخش خانگی و اولویت تامین آن، سوخت گاز نیروگاه ها کمتر می شود و این عامل دلیلی برای استفاده از مازوت است.
وی تاکید کرد: با هماهنگی ها و جلسات انجام شده با شرکت گاز اقدامات خوبی برای تامین ۱۰۰ درصدی سوخت گاز نیروگاه از طریق وزارتاخنه و شرکت نفت صورت گرفته است.
مظفری به عنوان یک کارشناس، استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها را مقرون به صرفه ندانست و افزود: پسماندهای باقیمانده و خوردگی دستگاه ها به غیر از موارد آلایندگی هوا برای واحدهای نیروگاهی استفاده از مازوت دردسرساز است.
وی تاکید کرد: رفع آلودگی نیروگاه شهید رجایی نیازمند عزم ملی است؛ چرا که ساختار سوخت نیروگاهی کشور نفت کوره و مازوت است و تغییر آن به گاز نیازمند تامین زیرساخت و تزریق به اندازه کافی گاز به نیروگاه هاست.
به گفته این مسئول تمام تلاش ها این است که توافقات و تعاملات در حوزه تامین سوخت گاز نیروگاه صورت گیرد تا شاهد کم شدن آلودگی باشیم.
**** افزایش تحویل سوخت گاز به نیروگاه شهید رجایی قزوین
طبق آماری که از شرکت گاز استان در خصوص میزان تحویل سوخت گاز به نیروگاه شهید رجایی قزوین دریافت شد؛ در پاییز امسال حدود ۴۱۵ میلیون و ۹۳ هزار و ۲۷۳ مترمکعب سوخت گاز طبیعی تحویل نیروگاه شده که این رقم طی مدت مذکور در سال گذشته ۱۷۱ میلیون و ۹۷۹ هزار و ۳۵۳ مترمکعب بوده است.
همچنین از تاریخ اول تا ۲۵ دی ماه امسال نیز میزان ۶۶ میلیون و ۷۹۷ هزار و ۹۹ مترمکعب سوخت تحویل نیروگاه شد که این رقم در سال گذشته در همین مدت ۵۰ میلیون و ۷۷ هزار و ۹۱۶ مترمکعب است.
با بررسی این آمار مشخص می شود که وضعیت تحویل سوخت در مدت پاییز و ۲۵ روز دی ماه افزایش خوبی داشته است.
همچنین نجفی مدیرعامل شرکت گاز استان از افزایش ۶۷ درصدی تحویل گاز به نیروگاه دو هزار مگاواتی شهید رجایی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داده است.
وی تاکید کرد: از ابتدای امسال تا ۲۵ دی ماه سال جاری یک میلیارد و ۸۳۴ میلیون و ۸۷۶ هزار مترمکعب گاز تحویل نیروگاه شده که نسبت به سال گذشته ۶۷ درصد افزایش داشته است.
مدیرعامل شرکت گاز استان با اشاره به سیاست های وزارت نفت مبنی بر افزایش تحویل گاز به نیروگاه ها که توجه ویژه به مسائل محیط زیستی را مدنظر قرار دارد؛ افزود: شرکت گاز استان نیز به همین منظور و با هدف کاهش آلایندگی ها و صرفه جویی های اقتصادی، جایگزینی حداکثری گاز طبیعی با سوخت مایع در نیروگاه شهید رجایی را دنبال می کند.

***مساله نیروگاه ها در سطح کلان، مدیریت و تصمیم گیری می شود
شجاعی، مسئول روابط عمومی نیروگاه شهید رجایی قزوین نیز در سخنانی در گفت وگو با خبرنگار ولایت اظهار کرد: طراحی سوخت اصلی این نیروگاه براساس گاز است؛ اما در روزهایی از سال که در شبکه سراسری گاز کشور مصرف خانگی زیاد است؛ سوخت گاز از تهران برای همه صنایع سهمیه بندی می شود.
وی افزود: برای اینکه در بخش خانگی قطعی گاز نداشته باشیم؛ سوخت صنایع و از جمله نیروگاه محدود می شود.
شجاعی تاکید کرد: برخی تصمیمات از حیطه و محدویت استان خارج بوده و در سطح کلان سیاستگزاری و تصمیم گیری می شود که یکی از آنها مصرف سوخت نیروگاه ها است.
وی تصریح کرد: نباید وضعیت آلودگی هوا را به دلیل استفاده از مازوت در نیروگاه های برق بدانیم؛ چرا که در سال های اخیر نیز این نیروگاه کار می کرد؛ ولی آلودگی به این شکل وجود نداشت.
به گفته شجاعی، آلودگی شهرها به خاطر نیروگاه ها نیست؛ چرا که در حال حاضر در شهر تهران، نیروگاه مازوت سوز نداریم.

*** مصرف مازوت در نیروگاه ها به صرفه نیست
وی با اشاره به اینکه مصرف مازوت در نیروگاه ها به صرفه نیست؛ خاطرنشان کرد: زمانی که مازوت مصرف می شود درصد خوردگی دستگاه ها زیاد می شود و همچنین بحث حمل و نقل مازوت، تخلیه و مباحث دیگر نیز مطرح است که برای ما مشکل ساز و هزینه بر است.
شجاعی همچنین به آنلاین بودن سیستم اطلاعات نیروگاه و اتصال آن به شبکه محیط زیست استان خبر داد و گفت: در حال حاضر به صورت لحظه ای اطلاعات خروجی دستگاه های نیروگاه توسط محیط زیست استان دریافت می شود و هر موقعی که بخواهند؛ می توانند برای نمونه گیری اقدام کنند.
آنچه مهم به نظر می رسد؛ این است که موضوع سوخت مازوت در نیروگاه ها یک مساله کشوری است که لازم است در سطح کلان برای اتمام این مورد و تامین ۱۰۰ درصدی سوخت گاز در کلیه ی نیروگاه های کشور تصمیم گیری شود با روند رو به گسترش آلودگی هوای شهر ملی کشور این موضوع مهم تر می شود و نیاز است تا مسئولان کشوری به صورت خاص به آن بپردازند البته به گفته مسئولان برخی از نیروگاه های کشور که مازوت سوز بودند پلمب شده و در برخی موارد نیز به صورت کامل از سوخت گاز استفاده می شود.
بهر حال سلامتی و استفاده از هوای پاک حق مردم است امیدواریم مسئولان وزارت نیرو و نفت زودتر به فکر چاره این مشکل باشند؛ که یا مشکل تولید برق و سوخت آن و یا کنترل خروجی آلاینده ها تغییر یابد و یا از سوی دیگر مصرف برق مردم بهینه شود تا به این شکل مازوت راهی ریه های همشهریان و هموطنان نگردد.
۷۳۸۹/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر