تکذيب ممنوع‌ الخروجی خانواده آیت الله هاشمی

بنزین از اول دی ۱۵۰۰ تومان می‌شود

پرسپولیس با اختلاف ۱۰ امتیاز قهرمان لیگ می‌شود

زلزله ۶.۱ ریشتری دیشب حوالی «هجدک» را لرزاند

جهان تا ۱۲ روز دیگر نابود می‌شود

انعکاس اظهارات سردار سلیمانی

مرادی: بهداد را برمی‌گردانیم

فرصتی بسیار مهمی که برای ایران فراهم شد

فردای نامطمئن صندوق‌ های بازنشستگی در ایران

چراغ سبز برانکو به جدایی ستاره سرخ ها از پرسپولیس

تصویری از دیدار برانکو با کسی که می‌گفتند شاید جانشینش شود

طنز؛ هرکسی پول ندارد به مسافرت خارجی نرود

کد خبر: 1532 | تاریخ انتشار: ۱۷:۵۶:۰۷ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – مرمت ایوان شمالی مسجد جامع قزوین آغاز شد

قزوین روز :

مرمت ایوان شمالی مسجد جامع قزوین آغاز شد

قزوین- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: به منظور حفظ و نگهداری از بناهای ارزشمند تاریخی – مذهبی، طرح مرمت و بهسازی بخش هایی از ایوان شمالی مسجد جامع عتیق قزوین به همت این سازمان آغاز شد.

NoPic100x56.png

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، محمدعلی حضرتی افزود: مسجد جامع عتیق یا کبیر که در حاشیه غربی خیابان شهدا (سپه) و مرکز بافت تاریخی شهر قزوین واقع شده از جمله بناهای عظیم و با شکوه تاریخی – مذهبی و یکی از کهن ترین و کم نظیرترین مساجد چهار ایوانی ایران به شمار می رود که شکوه هنر و معماری ادوار مختلف تاریخی را می توان در آن مشاهده کرد.
وی اظهارداشت: هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی به دیدن این اثر منحصر به فرد به قزوین سفر می کنند لذا حفظ این اثر تاریخی در برابر خطرات ناشی از آسیب های جدی امری بسیار ضروری است.
حضرتی در خصوص روند اجرای طرح مرمت و بازسازی ایوان شمالی مسجد جامع اظهار داشت: این کار با تامین هزینه از محل اعتبارات ملی و با نظارت کارشناسان مرمت میراث فرهنگی از اوایل تیر ماه سال جاری آغاز و مرمت ایوان جنوبی این بنای تاریخی شامل مرمت پیشانی و رسمی بندی زیر ایوان به همراه نازک کاری جلوخان مسجد صورت گرفته که در ادامه این طرح، مرمت بخش هایی از ایوان
شمالی مسجد نیز از اوایل دی ماه سال جاری در دستور کار تیم فنی این اداره کل قرار گرفته است.
حضرتی در ادامه افزود: بند کشی آجرهای این ایوان که در اثر آتش سوزی مناره غربی دچار آسیب جدی شده و بارندگی های پس از آن
که آسیب وارده را افزایش داده بود، نیازمند مرمتی اساسی است.
حضرتی در خصوص اقدامات ضروری طرح مرمت و بهسازی ایوان شمالی توضیح داد: مرمت و بازسازی کاشیکاری و روغن کاری گلدسته ضلع شرقی، مرمت و بازسازی آجرکاری و پوسته آجری ایوان و بازسازی بندکشی و بندهای مهری از جمله اقداماتی است که در پروژه مرمتی ایوان شمالی انجام خواهد شد.
شایان ذکر است مسجد جامع عتیق قزوین یکی از کهن ترین مساجد چهار ایوانی ایران با شماره ثبت ۱۲۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
گفتنی است در این مسجد آثار معماری بسیاری از ادوار تاریخی در وسعتی معادل ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع دیده می شود و قدیمی ترین قسمت موجود آن به سال ۱۹۲ هجری قمری به دستور هارون الرشید بنا شده که در عصر سلجوقی، صفوی و قاجار الحاقاتی به آن گردیده است و شش کتیبه گچبری مقصوره خمار تاشی آن شهرتی جهانی دارد.
۷۳۸۹/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار