آیا واقعا نمک برای‌تان بد است

کریمی: ناگفته‌های زیادی دارم

دلیل اصلی استعفای طاهری چه بود؟

رکورد ۱۲۶۰ دقیقه‌ای ستاره پرسپولیس

اعتراف عجیب مرد مسافرکش به مرگ دختر شیرازی

روحانی: ایران همواره در کنار ملت لبنان خواهد بود

تولد نوزاد زنده از مادر فوت‌شده در تصادف سوادکوه

خودکشی با قطار پس از همسرکشی

ذوب‌آهن جایگزین نفت طلاییه شد

در دوران سازندگی هم در کنار مردم و دولت سوریه هستیم

بارسلونا در تدارک خریدی شوک‌آور از تاتنهام

سپنتا در جلسات شورای شهر یزد حاضر می‌شود اما…

کد خبر: 1398 | تاریخ انتشار: ۱۷:۴۵:۲۸ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – معاون وزیر: سیاست های فرهنگی دولت برخاسته از آموزه های دینی و ملی است

قزوین روز :

معاون وزیر: سیاست های فرهنگی دولت برخاسته از آموزه های دینی و ملی است

قزوین-ایرنا- معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برنامه ها و سیاست های فرهنگی دولت برخاسته از آموزه های دینی و ملی، سیاست های نظام و اسناد بالا دستی و برگرفته از اندیشه های امام راحل و رهنمودهای مقام معظم رهبری است.

81932045-70466516.jpg

به گزارش ایرنا، حسین نوش آبادی روز شنبه در آئین تودیع و معارفه مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین، افزود: این سیاست ها به اهداف، مبانی و اصول انفلاب اسلامی پایبند بوده و با اسناد فرادستی که نهادهایی چون شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و ابلاغ کرده اند، منطبق می باشد.
وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) معتقد بودند که راه اصلاح یک مملکت از طریق اصلاح فرهنگ آن ممکن است، خاطرنشان کرد: بنابراین اگر خواهان تداوم و افزایش اقتدار و عزت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی هستیم باید فرهنگ خود را اصلاح کرده و به هویت دینی-ملی خود مراجعه نموده و آنرا تقویت کنیم.
معاون حقوقی،پارلمانی و امور استان های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه امام راحل معتقد بودند که هر زمان دنیا به مرحله ای رسید که قلم ها جای خشونت و جنگ ها را گرفتند آنرا باید نشان از رشد و اعتلای فرهنگ دانست، افزود:متاسفیم که امروز جنگ و تروریسم و سلطه جویی در جهان حکم فرما است و دنیا از صلح، امنیت، کمال طلبی و عقل گرایی که اندیشه اسلامی برآن تاکید دارد، محروم می باشد.
نوش آبادی در بخش دیگری از صحبت های خود انتقال گفتمان فرهنگی برخواسته از دین و معنویت به دنیا را وظیفه مسئولان و مدیران کشور دانست و گفت: نقش اهالی فرهنگ و هنر نیز در این خصوص برجسته و مهم است.

*** دین اسلام، مشوق و پشتیبان هنر
وی با اشاره به توجه ویژه مقام معظم رهبری به مسائل حوزه فرهنگ و هنر، گفت: معظم له بر استخراج مبانی فقهی عرصه هنر و معرفی آن به جامعه و همچنین بیان این موضوع که اسلام مخالف هنر نیست بلکه مشوق و پشتیبان آن است، تاکید دارند.
نوش آبادی با بیان اینکه امروز رئیس جمهوری به تاسی از دیدگاه های مقام معظم رهبری به حوزه فرهنگ و هنر توجه جدی و ویژه ای دارد و شخصیت فرزانه ای چون آقای جنتی نیز با تفکری برخواسته از حوزه و دانشگاه و با تجربیات گران سنگ مدیریتی در بخش های سیاسی-فرهنگی کشور سکان دار عرصه فرهنگ و هنر کشور است، افزود: دولت و مسئولان فرهنگی به طور جدی بدنبال رشد و اعتلای این حوزه هستند و مدیران پائین دستی نیز همگی باید در راستای این سیاست حرکت کنند.
وی، تحکیم مروت و همبستگی، پاسداری از حریت و امنیت انسان ها در عرصه های فرهنگی، تقابل با خرافات، تحجر و جمود فکری، ظاهرگرایی و افراط گرایی و تلاش برای مشارکت هرچه بیشتر مردم در امور فرهنگی-هنری-علمی و اجتماعی را از مسائل مورد توجه و تاکید نخبگان فرهنگی و شورای عالی انقلاب فرهنگی نام برد و آنها را نیازمند توجه و عمل دانست.

*** تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو برخوردار شدن از فرهنگ مقاومتی
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور، گفت: این مهم در گرو برخورداری از فرهنگ مقاومتی محقق می شود.
معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه باید در قالب ابزارهای هنری اقتصاد مقاومتی را در جامعه خود ترویج و نهادینه کنیم، افزود: ما به عنوان دستگاه فرهنگی کشور وظیفه داریم تا از همه ظرفیت ها،استعدادها و توانمندی های خود در راستای گفتمان سازی و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم.
نوش آبادی در قسمت دیگری از صحبت های خود فرهنگ را عرصه تعامل و گفت و گو، ارتباط دوسویه خواند و گفت: این حوزه جایی برای خشونت، شتاب زدگی و یک سو نگری نیست.
معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین تاکید کرد:عرصه فرهنگ نباید وارد نگاه ها و بازی های سیاسی، باندی و جناحی شود.
نوش آبادی خاطرنشان کرد: مسئولان و مدیران این دولت از رئیس جمهوری گرفته تا سایرین دارای دیدگاه و رویکردی فراجناحی بوده و به استفاده از همه ظرفیت ها و توانمندی های کشور در عرصه های مختلف از جمله حوزه فرهنگ و هنر معتقد هستند.
وی با بیان اینکه دولت دارای رویکرد فراجناحی است و از افراط و تفریط در همه حوزه ها بویژه فرهنگ پرهیز می کند، اظهار کرد: این دولت دارای مشی اعتدالی می باشد و معتقد است که مسائل و مشکلات حوزه فرهنگ نه از طریق سیاست بلکه از طریق به کارگیری ابزارها و برنامه های فرهنگی مرتفع می شود.

*** نیاز دولت به بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف خود در حوزه فرهنگ
وی، دولت را برای پیشبرد اهداف خود در حوزه فرهنگ و هنر نیازمند همراهی بخش خصوصی دانست و افزود: دولت به تنهایی قادر به پیشبرد برنامه های خود در این عرصه نیست و در این عرصه از فعالیت های غیردولتی حمایت می کند.
معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در سیاست های کلی برنامه ششم توسعه کشور در ارتباط با مهندسی فرهنگی، گفت: تحقق این موضوغ نیازمند به کارگیری ابزارهای دقیق و مناسب می باشد.
وی، موازی کاری فعالیت های برخی نهادهای فرهنگی را یکی از آسیب های این حوزه که پیش روی مهندسی فرهنگی نیز است، دانست و افزود: باید به سمت مدیریت واحد فرهنگی حرکت کرده و از پراکنده کاری و موازی کاری در این حوزه جلوگیری کنیم.
نوش آبادی با بیان اینکه باید گفتمان فرهنگی بر سایر گفتمان ها غالب و پیروز باشد، افزود: یکی از حلقه های مفقوده بر سر راه توسعه فرهنگی در کشور استفاده نکردن از ظرفیت نخبگان این حوزه است که باید برای رفع این نقص بکوشیم.
وی در پایان با اشاره به انتخاب مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین، گفت: مدیرکل جدید جانباز دوران دفاع مقدس و از خانواده شهدا و فردی معتدل و دارای تحصیلات عالیه بوده و دارای تجربه خوبی در امور اجرایی و فرهنگی و از تواضع و روحیه تعامل برخوردار است و کارهای محول شده را با حمایت استاندار به عنوان نماینده عالی دولت و با بهره گیری از رهنمودهای نماینده ولی فقیه در استان پیش خواهد برد.
در پایان این مراسم، از مهدی احمدی مدیرکل پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین تقدیر و اکبر اسکندری نژاد به عنوان مدیرکل جدید معرفی شد.
۳۰۱۳/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار