۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

کد خبر: 340 | تاریخ انتشار: ۱۶:۴۰:۴۹ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – معضل پسماند به فرصت اشتغال آفرینی در استان تبدیل شود

قزوین روز :

استاندار قزوین:

معضل پسماند به فرصت اشتغال آفرینی در استان تبدیل شود

قزوین-ایرنا- استاندار قزوین گفت: باید با جذب سرمایه گذاری و اقتصادی کردن پسماند، بتوانیم ضمن حفظ محیط زیست، اشتغالزایی نیز ایجاد کنیم.

81954152-70504327.jpg

به گزارش ایرنا فریدون همتی در جلسه کارگروه مدیریت پسماند که شامگاه یکشنبه در میهمانسرای استانداری برگزار شد، افزود: تمامی پسماندهای کشاورزی، صنعتی و عادی به صورت ضربتی جمع آوری و به میله های سوخت و کمپوست تبدیل شود.
وی با اشاره به پسماندهای عفونی بیمارستان ها، مطب ها و مراکز درمانی اظهارکرد: دانشگاه علوم پزشکی موظف است با فرمانداران و شهرداران همکاری کرده و زمینه لازم برای بازرسی و نظارت بر این اماکن در خصوص نحوه انتقال زباله های عفونی به سایت محمدآباد را فراهم کند و هر نهاد و ارگانی در این زمینه همکاری نکند عذر او پذیرفته نخواهد بود.
همتی ادامه داد: هر پزشک، مطب و درمانگاهی در این زمینه همکاری نکرد باید به فرماندار آن شهرستان گزارش شود تا بدون فوت وقت در این زمینه اقدام گردد.
استاندار قزوین ادامه داد: باید در زمینه مدیریت پسماند با نگاه استراتژیک وارد عمل شد و با ترسیم چشم انداز بلند مدت این موضوع را مدیریت کرد.
همتی افزود: با این نگاه دیگر پسماند نه تنها یک معضل و یک تهدید زیست محیطی نیست، بلکه یک فرصت برای اشتغال و جذب سرمایه گذاری است.
همتی ادامه داد: در بحث پسماند باید به گونه ای مدیریت انجام شود که دیگر نیازی به دفن زباله نباشد و با همکاری شرکت های خارجی و خصوصی زباله های خانگی، صنعتی و کشاورزی به میله های سوخت و کمپوست تبدیل شوند.
وی ادامه داد: دفن زباله شیوه ای سنتی بود که امروزه با ورود تکنولوژی و دانش دیگر منسوخ شده است.
استاندار قزوین افزود: هدف ما تبدیل فرایند پسماند به یک فرصت است تا با ایجاد اشتغال و درآمد در اقتصاد استان بتوان از آن بهره مند شد.
همتی ادامه داد: تا وقتی ظرفیتی به نام دفن زباله در استان وجود داشته باشد به استفاده از تکنولوژی روز در مدیریت پسماند اندیشیده نمی شود لذا باید دفن زباله ممنوع شود تا در مدیریت پسماند موفق تر عمل کرد.
وی با انتقاد از مسئولان چرخه بازیافت و مدیریت پسماند در سطح استان گفت: متاسفانه چندین هیات تجاری اقتصادی وارد استان شد اما هیچیک از مسئولان پیشنهادی در زمینه مدیریت پسماند و جذب سرمایه گذاری ارایه ندادند و این یک نقطه ضعف است.
همتی ادامه داد: باید با تغییر رویکرد، این طلای کثیف را به چرخه اقتصادی وارد کرد و با استفاده از دانش و تکنولوژی روز آن را از یک معضل و تهدید به یک فرصت و موفقیت تبدیل کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز در این جلسه گفت: برای مدیریت بهتر پسماند در سطح استان کارگروه تخصصی پسماند تشکیل شود تا با ارایه قیمت قطعی، مشکل جمع آوری، دفن و تبدیل پسماند در قسمت های مختلف استان از شهرک های صنعتی تا روستاها را مرتفع سازد.
منوچهر حبیبی ادامه داد: سایت مرکزی محمدآباد براساس شاخص ها و مطالعات کارشناسی راه اندازی شده و شهرستان های غربی استان یعنی تاکستان و آوج اگر به راه اندازی و تجهیز سایت مستقل تمایل دارند ما مخالفتی نخواهیم داشت، اما بدانند راه اندازی سایت مدیریت پسماند اکنون ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان هزینه در برخواهد داشت.
وی افزود: حجم زیاد دپو لجن در شهرک صنعتی البرز برای اراضی زراعی این شهرستان مضر است و خاک را آلوده می سازد و متاسفانه روزانه چندین تن به آن افزوده می شود.
حبیبی ادامه داد: باتوجه به بررسی ها انجام شده امکان فراوری این لجن به محصولات صنعتی دیگر وجود دارد و لاجرم باید برای جلوگیری از آلایندگی بیشتر محیط بخشی از آن روزانه به سایت محمدآباد منتقل گردد.
در این جلسه مشکلات مدیریت پسماندهای صنعتی، کشاورزی، خانگی و روستایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مسئولان و بخشی خصوصی در این زمینه مشکلات و چالش های موجود را مطرح و بررسی کردند.
در کل استان قزوین روزانه ۷۰۰ تن زباله تولید می گردد که ۱۲ تا ۲۰ درصد زباله مردم قابلیت بازیافت داشته و از زباله های ارزشمند به حساب می آید.
از ۱۲۷ واحد صنعتی استان قزوین تنها ۲۰ واحد در انتقال پسماندهای صنعتی خود به سایت محمدآباد با شهرداری و محیط زیست استان قزوین همکاری دارند.
سایت محمدآباد در ۲۰ کیلومتری استان قزوین در روستای محمدآباد واقع شده و کار بازیافت و تبدیل پسماندهای استان را برعهده دارد.
۶۱۰۱/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار