۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

کد خبر: 2369 | تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹:۰۴ - چهارشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

ایرنا – مناظره فعالان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرای نسل سومی استان قزوین

Cloob

مناظره فعالان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرای نسل سومی استان قزوین

قزوین – ایرنا- پای فشردن بر آرمانها و دستاوردهای انقلاب اسلامی که انتخابات یکی از آنهاست، توسط نسلی که انقلاب را لمس کرده یا خالق آن بودند طبیعی به نظر می رسد، ولی حساسیت و تعصب آگاهانه ای که نسل سومی های انقلاب اسلامی نسبت به میراث پدران خود دارند، به یقین همه را هم شگفت زده می کند.

81977116-70545557.jpg

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، انتخابات پیش روی هفتم اسفند فرصتی فراهم کرد تا با دعوت از فعالان سیاسی جوان و نمایندگان گرایش های سیاسی اصلاح طلب و اصولگرای استان در یک مناظره در ایرنا، وضعیت گروههای سیاسی در حمایت از نامزدها در انتخابات استان مورد بررسی قرار گیرد.
در این نشست دبیر جبهه پایداری استان قزوین، قائم مقام جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی استان به عنوان نمایندگان احزاب اصولگرا و دبیر حزب ندای ایرانیان قزوین و عضو حزب اتحاد ملت ایران اسلامی از احزاب اصلاح طلبان استان قزوین در این مناظره شرکت کردند.
قرعه نخستین سئوال بنام دبیر جبهه پایداری استان افتاد و در پاسخ به این پرسش که وضعیت جریان سیاسی اصولگرا در انتخابات پیش رو و آخرین اخبار ائتلاف چیست گفت: برخی جریان ها و افراد از وحدت اصولگرایان ناراحتند و سعی می کنند آن را شکننده نشان داده و در فضاهای مجازی نیز با مخدوش جلوه دادن آن دنبال فضاسازی هستند.
حامد کبودوند افزود: پس از سالها جریان اصولگرایی به یک وحدت و همدلی کم نظیری دست یافته به گونه ای که همه افراد و تشکل های حقیقی و حقوقی و جریان های وابسته به این تفکر سیاسی به تصمیم ائتلاف تمکین کرده و آنرا به رسمیت می شناسند و در این ارتباط شاهد ارائه لیست های مجزا در انتخابات نیستیم.
این فعال سیاسی جوان که سابقه عضویت در سومین دوره شورای اسلامی شهر قزوین را نیز در کارنامه خود دارد اظهار کرد: فارغ از موضوع وحدت، باید اندیشید که تلاش اصولگرایان برای افزایش بلوغ سیاسی و رشد آگاهی های جامعه، چه کسانی را نگران می کند که آنها اصل وحدت را مورد هجوم قرار می دهند؟
کبودوند، همدلی و همزبانی حداکثری اصولگرایان در انتخابات پیش رو را بسیار مهم و مبارک خواند و افزود: در این خصوص شاهد حضور نسل های مختلف جریان اصولگرایی در عرصه رقابت هستیم که این اتفاق نویدبخش انتخاباتی پرشور و انشاالله مورد رضایت مقام معظم رهبری خواهد بود.
وی در خصوص ادامه حضور بعضی از نامزدهای شاخص جریان اصولگرا در قزوین پس از قرار نگرفتن در فهرست ائتلاف اظهارکرد: در نشست های داخلی به این نتیجه رسیده ایم که بدنبال مجاب کردن نامزدی برای ترک عرصه رقابت نباشیم چرا که حضور هر یک از این نامزدها موجب تشویق بخشی از بدنه جامعه برای حضور در انتخابات است.
کبودوند حمایت یکپارچه از لیست ائتلاف و تمکین به مصوبات آن را نشانه بلوغ سیاسی جریان اصولگرایی دانست و اضافه کرد: اما اعتقاد داریم در حمایت از ائتلاف یک رفتار سیاسی منسجم را شاهد باشیم، چرا که در گذشته توسط جریان ها و گروههای اصولگرا شاهد انتشار فهرست های مختلف بودیم، اما اکنون همه گروه های نوظهور در کنار تشکل های سابقه دار، به نظر شورای ائتلاف تمکین کرده اند.
دبیر جبهه پایداری قزوین تصریح کرد: برخی نامزدها به جریان اصولگرایی نزدیک هستند ولی نام آنها در فهرست ائتلاف نیست و البته افرادی نیز به طور مستقل به فعالیت می پردازند که خود را اصولگرا می دانند.
قائم مقام جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی استان قزوین نیز به عنوان دیگر نماینده جریان اصولگرایی در این نشست گفت: جریان اصولگرایی با محوریت حزب موتلفه اسلامی، جبهه پایداری و جامعتین و چهره های اثرگذار و شاخص خود، با ساز و کارهای لازم در سطح کشور و استان قزوین برای وحدت بخشی به فهرست های انتخاباتی کار خود را آغاز کردند.
وحید زرگر افزود: جریان اصولگرایی با صرف دهها ساعت ها زمان، رایزنی، بحث و گفت و گو و حتی اخذ آزمون از افراد، به فهرست مشترکی دست یافتند و اسامی آنها رسما اعلام شد.
وی در خصوص فعالیت مستقل برخی از نامزدهای شاخص جریان اصولگرایی در حوزه انتخابیه قزوین-آبیک-البرز پس از قرار نگرفتن نام وی در فهرست ائتلاف نیز گفت: داشتن اختلاف نظر طبیعت فضاهای سیاسی است و چون احزاب نقش پررنگی در عرصه انتخابات ندارند برخی دوستان به طور شخصی احساس تکلیف و حضور در صحنه می کنند.
این فعال سیاسی جوان ادامه داد: نباید فراموش کرد آنچه که اصولگرایان در موضوع ائتلاف و فهرست نامزدهای مورد حمایت به آن رسیدند، نظر نهایی تشکیلات و احزاب وابسته به این جریان سیاسی است.
زرگر اظهار کرد: اصولگرایان سعی دارند تا با فعالیت پررنگ در عرصه انتخابات به تحقق مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق های رای کمک کنند و در این راستا به همه جریان هایی که در چارچوب اهداف انقلاب حرکت کرده و به نظام جمهوری اسلامی وفادارند، احترام می گذارد.

*** اصلاح طلبان در نبود چهره های شاخص خود، نامزدهای دسته چندم را به میدان آورده اند
دبیر حزب ندای ایرانیان قزوین نیز در خصوص میزان همگرایی و وحدت جریان های اصلاح طلب پیرامون انتخابات پیش رو گفت: اصلاح طلبان و اعتدالیون فرصت و زمینه ای برای تفرقه نداشته اند و در نبود نامزدهای شاخص خود به دلیل رد صلاحیت، ناچار به ائتلاف و وحدت بوده و حتی آماده ائتلاف با نامزدهای معتدل اصولگرا نیز برای افزایش مشارکت و حفظ منافع کلان کشور نیز بوده اند.
مهران قاسمی با بیان اینکه جریان اصلاح طلبی در فضای کنونی، برخلاف رقیب خود به دنبال شناسایی و ائتلاف با نامزدهای متعهد و اصلح مستقل نیز بوده، اظهارکرد: اصلاح طلبان مانند برخی اصولگرایان که دارای زمین بازی مناسب، داور و دروازه بان خوب، اما کم تماشاگرند، از زمین، داور و دروازه بان خوبی بهره مند نیستند اما دارای هواداران زیادی می باشند.
این فعال سیاسی جوان افزود: بدون بزرگ نمایی باید گفت اصلاح طلبان و حامیان دولت در این استان تا لایه های هفتم و هشتم رد صلاحیت شده اند و مدعی هستیم تا دقیقه نود نیز اگر به میدان رقابت بازگردند با اقبال مردم مواجه و برنده انتخابات خواهند شد.
عضو حزب اتحاد ملت ایران اسلامی دیگر نماینده اصلاح طلبان نیز رشته کلام را در دست گرفت و گفت: دوستان اصولگرا به دلیل تورم در تعداد نامزدهای منتسب به خود جلسات متعددی صرف کرده و به آزمون روی آوردند تا به ائتلاف و لیست نهایی برسند، اما اصلاح طلبان پس از رد صلاحیت نامزدهای شاخص خود، همین که توانستند نامزدهایی را در هر حوزه انتخابیه معرفی نمایند را باید به فال نیک گرفت.
سید علی عظیمی با بیان اینکه برخلاف دوره های گذشته که طیف جوانان اصلاح طلب نگاهی ایده آلیستی به مسایل و موضوعات داشتند و در صورت عدم حضور بزرگان و چهره های شاخص این جریان سیاسی، رویکرد فعالی نسبت به انتخابات نداشتند ولی در این دوره به انتخابات اقبال خوبی نشان داده اند.

*** با برند و تابلو اصلاحات، گمنام ترین نامزد مورد اقبال مردم قرار می گیرد
این فعال سیاسی جوان اظهارکرد: من فکر می کنم با برند و تابلو اصلاحات اگر از گمنام ترین نامزد هم حمایت کنیم مورد اقبال مردم قرار خواهد گرفت.
عظیمی خاطرنشان کرد: پس از اعلام لیست تاییدشدگان توسط هیات نظارت، اصلاح طلبان با توجه به اینکه دیگر نامزد شناخته شده ای نداشتند با این باور که باید در صحنه بمانند و برای پاسداری از جمهوریت نظام، پس از چند جلسه به این نتیجه رسیدند که از نامزدهای با گرایش اصلاح طلبانه حمایت کنند.
این عضو ارشد حزب اتحاد ملت ایران اسلامی استان قزوین در پاسخ به سئوال کارشناس ایرنا در خصوص حق الناس بودن رای، ضرورت حضور در انتخابات و رقم زدن مشارکت حداکثری مورد نظر مقام معظم رهبری گفت: دایره حق الناس مورد اشاره مقام معظم رهبری علاوه بر امانتداری در حفظ و شمارش آرا، به حق انتخاب شدن و انتخاب کردن نیز تسری دارد تا همه کسانی که حق رای دادن دارند بتوانند در چارچوب قانون، سلیقه خود را با انتخاب نامزد مورد علاقه خود اعمال کنند.
وی اظهارکرد: لذا با این نگاه همه آحاد جامعه که شرایط رای دهی را دارند علاوه بر تکلیف، ذیحق می شوند ولی حداقل در استان قزوین و برخی مناطق کشور اکنون چنین نیست و ای کاش امور به سمتی سوق پیدا می کرد که تمامی صاحبان حق می توانستند نامزد خود را در بین نامزدها پیدا کنند.
عظیمی اضافه کرد: اگر توصیه به حق الناس را در کنار دیگر فرمایش هوشمندانه مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ‘حتی کسانیکه که نظام را هم قبول ندارند برای حفظ و اعتبار کشور در انتخابات شرکت کنند’، بگذاریم، این برداشت را می توانیم ارائه کنیم که باید دایره انتخاب کردن و انتخاب شدن گسترده تر شود.
دبیر حزب ندای ایرانیان قزوین گفت: رعایت حق الناس ناظر بر تمامی مراحل انتخابات از جمله نامزد شدن افراد، نحوه احراز صلاحیت ها، صیانت از آرا، بستر رقابت عادلانه برای نامزدها، روند اجرا و نظارت می باشد و هرگونه برداشت سلیقه ای و احیانا جناحی و مصادره کردن صحبت های بزرگان نظام به نفع جریان و گروه خاص، آسیبی جدی برای این اصل است.
قاسمی افزود: باید به مردم حق انتخاب داد زیرا هر نوع گزینشگری دایره انتخاب ها را محدود می کند و ضمن آنکه بلوغ فکری مردم باید در نظر گرفته شود.
اما کبودوند دبیر جبهه پایداری قزوین این موضوع را از زاویه دیگری نگاه می کند و معتقد است: انتخاب کردن حق مردم است و فرمایش مقام معظم رهبری نیز ناظر بر صیانت از این حق است اما یک جریانی خود را صاحب حق می داند همان هایی که در گذشته موضوع مادام العمر کردن ریاست جمهوری را دنبال می کردند، در سال های بعد نیز به رای مردم در انتخاب یک رییس جمهور تمکین نکردند.
وی حضور و نشاط مردم در صحنه تبلیغات انتخاباتی را نشانگر اعتماد مردم به نظام انتخاباتی کشور دانست و اظهار کرد: چگونه اکنون نسل جوان با شور و نشاط در حال ورود به انتخابات هستند، آیا این نشاط انتخاباتی جز با اعتماد مردم، حاصل شدنی است؟ لذا تفکری که به هر شکل بخواهد رای مردم را مطابق نظر خود کند، قطعا تضییع حق الناس است.
کبودوند در خصوص تایید صلاحیت نامزدها اظهارکرد: ما می گوئیم انتخاب از بین صالحین مطلوب است، معیار سالم نیز مشخص است و در قانون نیز به روشنی به آن تصریح شده و در نهایت کسانی که صلاحیت آنها احراز شده می توانند در معرض انتخاب قرار گیرند ولی برخی این معیار را نمی پذیرند.
زرگر نیز همفکر دیگر چهره اصولگرای این میزگرد بوده و در خصوص حق الناس بودن آرا گفت: رای جزو حقوق اولیه مردم و به تعبیری حق الناس است و در تمام دنیا برای آن ساز و کاری اندیشیده و برای کسانیکه می خواهند وارد امور سیاسی شوند نیز تعریفی وجود دارد.
وی افزود: در مقابل هر حقی تکلیفی هم وجود دارد و بازیگران این عرصه باید تکلیف خود را با رای، نظام، اصول و چهارچوب های قانون اساسی و نظر نهادهای نظارتی و اجماعی روشن کند.
زرگر اضافه کرد: اول باید جریان اصلاح طلب این تناقض ها را حل و در چارچوب قانون اساسی حرکت و در چارچوب نظام فعالیت کند تا مشکلی پیش نیاید.

*** اصولگرایی با ساختار کنونی زاییده دوران عافیت جمهوری اسلامی است نه دوران سختی ها
قاسمی که به صراحت برخی انگاره ها و نظرات دوستان اصولگرای خود را رد می کند در وقت باقیمانده از این میزگرد گفت: جریان اصولگرایی با این ساختار زائیده دوران عافیت جمهوری اسلامی است نه دوران سختی در حالیکه بخش بزرگی از تنگناها و مشکلات این نظام را جریانی که امروزه تداوم و تقویت انقلاب را در اصلاحات می بیند، برعهده داشته اند.
وی اظهارکرد: دوستان اصولگرای ما از باخت اصلاحات در انتخابات سال ۸۴ سخن می گویند که بنده معتقدم اصلاح طلبان در این انتخابات به خودشان باختند، زیر مجموع آرای نامزدهای اصلاح طلب از مجموع آرای اصولگرا بیشتر بود و تنها تفرق آرا جریان را به نفع اصولگرایان رقم زد و اگر یکپارچه و با تمام قوا شرکت کرده بود، اینک ما شاهد وقایع سال های گذشته نبودیم.
وی اظهارکرد: من می گویم مشکل ما در انتخابات، این است که اصالت را به افراد می دهیم و شروع می کنیم افراد را محل مقایسه قرار دادن، لذا باید رویه ها در این خصوص تغییر کند.
عظیمی نیز همنظر با دیگران گفت: این ضعف ساختاری ماست که باید در طول زمان ترمیم شود و شاید هم به ضعف بودن احزاب و چهره ها برگردد.
در پایان شرکت کنندگان از همه سلایق و افکار، اقشار و گروههای مختلف جامعه خواستند تا در انتخابات حضوری پر رنگ داشته باشند و تاکید کردند که باید با تمام نیرو و توان وارد انتخابات شده اند تا با خلق حماسه ای دیگر، هفتم اسفند را در تاریخ سیاسی کشور جاودانه کنند.
۳۰۱۳/ /۱۶۶۲/۷۳۸۹/۶۱۰۱/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار