قزوین روز – مهمترین آفت تخریب اراضی کشاورزی تبدیل روستاها به شهر است

قزوین روز :

مشاور عالی رییس سازمان امور اراضی کشور

مهمترین آفت تخریب اراضی کشاورزی تبدیل روستاها به شهر است

قزوین – ایرنا – مشاور عالی رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: مهمترین آفت تخریب اراضی کشاورزی در کشور تبدیل روستاها به شهر است.

81954973-70505042.jpg

به گزارش ایرنا ، علی پناهی روز سه شنبه در دوره آموزش آشنایی با قوانین حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی که با حضور جمعی از مدیران امور اراضی و کارشناسان حقوقی در سالن اجتماعات امور اراضی قزوین برگزار شد، افزود: وقتی روستاها به سرعت تبدیل به شهر می شوند بخش زیادی از اراضی کشاورزی برای تامین خدمات و سرانه سکونتی به شهر الحاق شده که این مهم یکی از مهمترین آفت های تخریب اراضی کشاورزی است.
به گفته وی، متاسفانه به علت رعایت نشدن سرانه های در نظر گرفته شده برای کاربری های مختلف در کشور شاهد بروز بسیاری از مشکلات در این حوزه هستیم.
پناهی، توسعه بی رویه شهرها را مهمترین عامل تخریب اراضی کشاورزی برشمرد و خاطرنشان کرد: در حالی که توسعه شهرهای ما سطحی است در سایر کشورها برای حفاظت از اراضی کشاورزی خود شهرهایشان به صورت عمودی توسعه می یابند.
این مسئول ادامه داد: متاسفانه در بیشتر نقاط کشور ضابطه مشخصی برای توسعه شهرها نداریم و مهمترین فاکتوری که در کشور اتفاق افتاده تبدیل روستاهای با جمعیت سه هزار و ۵۰۰ نفر به شهر می باشد.
مشاور عالی رییس سازمان امور اراضی کشور در ادامه یکی دیگر از عوامل تخریب اراضی کشاورزی کشور را فعالیت های مناطق نمونه گردشگری عنوان و یادآور شد: با توجه به معاف بودن این مراکز از عوارض، افراد مختلف چنین مناطقی را در مساحت های بسیار بالا به مناطق نمونه گردشگری اختصاص می دادند که خوشبختانه براساس مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی تا تعیین تکلیف این مناطق از دادن مجوز در این رابطه به آنان جلوگیری به عمل آمده است.
وی با اشاره به برنامه های سازمان امور اراضی کشور در حفاظت از زمین های کشاورزی، اظهار کرد: امسال تفاهم نامه ای بین این سازمان و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منعقد شده که براساس آن تمامی اراضی در طرح های هادی مورد بازنگری قرار گرفته تا اراضی فراتر از نیاز روستاها که به محدوده آنها الحاق شده از آن خارج شوند.
وی به جایگاه ویژه استان قزوین در حوزه کشاورزی اشاره و ادامه داد: از سال ۵۴ این استان به عنوان یکی از قطب های مهم کشاورزی در کشور مطرح شده که خوشبختانه از ظرفیت قابل قبولی نیز در این حوزه برخوردار می باشد
این مسوول یادآور شد: اراضی کشاورزی استان قزوین باید به خوبی حفاظت شوند تا به واسطه توسعه بی رویه شهرها در معرض آسیب قرار نگیرند.
مشاور عالی رییس سازمان امور اراضی کشور در پایان اضافه کرد: با توجه به نقش و جایگاه ارزنده و حیاتی کشاورزی استان، تعامل و همکاری نزدیک مسئولان آن با سازمان جهاد کشاورزی و اداره امور اراضی می توانند گام های خوبی در راستای حفظ کاربری های اراضی کشاورزی بردارند.
۷۳۹۰/۸۰۵۴

بخش ارسال دیدگاه ها بسته شده است