چگونگی همسان سازی تنظیمات ویندوز ۸

محدود کردن دسترسی به Control Panel و اجزای آن

ترفند جالب برای فایلهای Zip

ایجاد میانبرهای ترمیمی برای اجرای نرم‌افزارها

جمع کردن تمام تنظیمات ویندوز ۷ در یک پوشه

‌افزایش سرعت و کارایی رایانه با ارتقای حافظه

چگونه فایل های خود را از ویندوز ۷ به ویندوز ۸ انتقال دهیم؟

چگونه اعداد در Microsoft Word فارسی می شود؟

۱۰ ابزار مفید سیستمی مخفی در ویندوز

تطبیق روشنایی نمایشگرها با محیط

جایگزینی برای وارد کردن دستورات CMD در ویندوز

آموزش باز کردن فایل های مسدود شده در آفیس ۲۰۱۳

کد خبر: 1777 | تاریخ انتشار: ۱۸:۱۲:۱۴ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – هدفمند شدن آموزش و پژوهش از راهبردهای کلان نقشه جامعه علمی کشور است

قزوین روز :

یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:

هدفمند شدن آموزش و پژوهش از راهبردهای کلان نقشه جامعه علمی کشور است

قزوین-ایرنا- دبیر ستاد اجرایی سازی نقشه جامعه علمی کشور و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هدفمند شدن آموزش و پژوهش از مدرسه تا دانشگاه، یکی از راهبردهای کلان نقشه جامع علمی کشور محسوب می شود.

81591713-6423493.jpg

به گزارش ایرنا، دکتر منصور کبکانیان پنجشنبه شب در نشست خبری که در پارک علم و فناوری قزوین برگزار شد، افزود: آموزش و پژوهش باید در خدمت نیازهای جامعه و حل مسایل و مشکلات کشور باشد.

وی، رقابت پذیری دانشگاه ها برای ارتقای سطح کیفی خود را مورد توجه نقش جامع علمی کشور دانست و اظهار کرد: روح حاکم بر این نقشه تاکید می کند که وزارت علوم و بهداشت از ورود به کارهای ریز و جزیی در امور دانشگاه ها پرهیز کنند و بیشتر به بحث نظارت بپردازند تا انگیزه رقابت پذیری بین آنها بالا برود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دانشگاه های برتر کشور در بین دانشگاه های جهان در رتبه واقعی خود قرار ندارند، گفت: عامل مهم این مساله اقدام نکردن دانشگاه ها برای ثبت اطلاعات علمی و اقدامات انجام شده خود است.

دبیر ستاد اجرایی سازی نقشه جامعه علمی کشور اظهار کرد: با کمک به دانشگاه ها برای ثبت اطلاعات علمی و اقدامات انجام شده خود در پایگاه های بین المللی، شاهد ارتقای رتبه برخی دانشگاه های کشور در رتبه بندی بین المللی بودیم.

وی با بیان اینکه رتبه علمی ۲۰ دانشگاه کشور از دانشگاه های کشورهای رقیب در منطقه بالاتر است، گفت:دانشگاه های برتر و مطرح کشور توانایی مناسبی برای رقابت در عرصه های بین المللی دارند.

کبکانیان با اشاره با ایجاد زیرساخت های دانشگاهی و توسعه کمی آموزش عالی در کشور پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، افزود: این موضوع موجب شده است تا جوانان میهن اسلامی در شهرها و استان های خود و با زحمت و هزینه کمتر به تحصیلات عالیه بپردازند.

دبیر ستاد اجرایی سازی نقشه جامعه علمی کشور ادامه داد: با وجود توسعه کمی مراکز علمی و دانشگاهی کشور، از تلاش برای ارتقای سطح در کیفی آنها نیز نباید غافل شد که این مهم در نقشه جامع علمی کشور پیش بینی و به آن توجه شده است.

وی در خصوص دانشگاه هایی مانند دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور و موسسات غیرانتفاعی که به شکل انبوه اقدام به جذب و پذیرش دانشجو می کنند نیز گفت: حرکت گام به گام این دانشگاه ها به سمت استانداردهای آموزشی نیز موضوعی است که در نقشه جامع علمی کشور در دستور کار قرار دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از صحبت های خود هدایت پایان نامه های دانشجویی به سمت نیازهای کشور را یکی از راهبردهای کلان در نقشه جامع علمی کشور خواند و افزود: این موضوع پیوند علم با سایر بخش ها را تقویت می کند.

دبیر ستاد اجرایی سازی نقشه جامعه علمی کشور ، توان پایان نامه های دانشجویی برای کمک به حل مشکلات کشور در بخش های مختلف را بالا دانست و گفت: اما شاهد آن هستیم که نهادها، شرکت ها و موسسات مختلف به استفاده از پایان نامه ها بی توجه اند.

وی با بیان اینکه اگر برخی دانشگاه ها در مورد پایان نامه ها سخت گیری و نظارت لازم را ندارند دلیلی بر تعمیم این موضوع به تمامی دانشگاه ها نیست، گفت: نباید با پرداختن به موضوعاتی چون فروش پایان نامه در میدان انقلاب همه دانشگاه ها و دانشجویان را بدنام کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به گذشت ۳ سال از ابلاغ نقشه جامعه علمی کشور، به توجه به موضوع فناوری در این نقشه اشاره کرد و گفت: حوزه فناوری پایه ای ترین حرکت برای پیشرفت کشور محسوب می شود.

وی، پایش و ارزشیابی شاخص های کلان علم و فناوری را از دیگر موضوعات نقشه جامع علمی کشور خواند و با اشاره به تهیه و تدوین ۵۰۰ شاخص در اسناد پشتیبان نقشه، گفت: البته تهیه اسناد در راستای اجرای نقشه جامع علمی تنها محدود به فناوری نیست و سایر موضوعات علمی و حوزه های جامعه شناختی و اقتصاد را نیز دربرمی گیرد.

دبیر ستاد اجرایی سازی نقشه جامعه علمی کشور اظهار کرد: در ۳ سال گذشته، اسناد ملی مورد نیاز در نقشه جامعه علمی کشور طراحی و مورد تصویب قرار گرفته و در همین رابطه حدود ۵۵ اولویت ترسیم شده است.

وی از سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، سلول های بنیادی، انرژی های تجدید پذیر، زبان فارسی، محیط زیست، زیست فناوری و هوا فضا به عنوان برخی از اسناد ملی تهیه شده بر اساس نقشه جامع علمی کشور یاد کرد و گفت: در نقشه جامع علمی کشور ۲۲۴ اقدام ملی تعریف شده است که پیشرفت مناسبی برای اجرایی کردن آنها داشته ایم.

کبکانیان همچنین از اصلاح وظایف پست معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری خبر داد با پیگیری های ستاد نقشه جامع علمی کشور خبر داد و گفت: بدلیل تدوین نکردن وظایف این پست در هنگام تصویب، شاهد برخی اصطکاک ها بین وزارت علوم و بهداشت با معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری بودیم که با اصلاحات انجام شده که ۹۰ درصد آن به پایان رسیده است،محدوده کار طرفین مشخص و مشکل یاد شده نیز مرتفع می شود.

دبیر ستاد اجرایی سازی نقشه جامعه علمی کشور با اشاره به مشارکت مراکز و موسسات علمی-پژوهشی و نهادهای مختلف در اجرای نقشه جامعه علمی کشور، گفت: به عنوان نمونه جهاد دانشگاهی در چارچوب نقشه جامع ماموریت های مهمی پیدا کرده است که انجام آنها منشا خدمات بزرگی به کشور خواهد بود.

کبکانیان همچنین تشکیل کانون های هماهنگی دانش، صنعت و تجارت را یکی از اهداف نقشه جامع علمی کشور یاد کرد و افزود: این کانون ها وظیفه حمایت و پشتیبانی از صنایع مختلف و حل مشکلات ساختاری، حقوقی و نهادی آنها را دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برای استان های کشور در خصوص اجرای نقشه جامع علمی کشور سهم و نقش تعریف شده است، اظهار کرد: پیرو این موضوع، با توجه به ویژگی ها، شرایط و مزیت های نسبی هر منطقه از کشور در حال تعیین نقش برای استان ها به منظور پیاده سازی نقشه جامع علمی کشور هستیم.

دبیر ستاد اجرایی سازی نقشه جامعه علمی کشور ، تمرکز بر روی توانمندی ها و ظرفیت های هر استان را از موارد مورد تاکید در نقشه جامع علمی کشور خواند و افزود: برای تحقق این مهم تهیه آمایش آموزش عالی در دست پیگیری است.

کبکانیان در مورد جایگاه پیش بینی شده علوم انسانی در نقشه جامع علمی کشور نیز گفت: در تدوین سیاست ها و اسناد ملی از نخبگان این بخش از علوم که در دانشگاه ها و حوزه های علمیه مشغول فعالیت هستند بهره گیری شده است، ضمن آنکه سند تحول در علوم انسانی نیز از جمله در بخش زبان فارسی، اقتصاد، جامعه شناسی و روانشناسی با ایجاد کارگروه هایی به این منظور در حال پیگیری است.

دبیر ستاد اجرایی سازی نقشه جامعه علمی کشور ، ارتقای کیفی آموزش را جزو راهبردهای کلان نقشه جامع علمی کشور خواند و گفت: این موضوع تنها مختص دانشگاه ها نیست بلکه از مهدکودک ها و مدارس تا آموزش عالی را دربرمی گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: معتقدیم که اگر تحول از آموزش و پرورش آغاز نشود، تلاش ها برای ایجاد تحول در آموزش عالی نیز بی نتیجه باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص رشد و توسعه علمی کشور، افزود: معظم له پرچمدار توسعه علمی کشور هستند و با حمایت های ایشان اجرایی ساختن نقشه جامع علمی را پیش می بریم.

کبکانیان با بیان اینکه از هنگام ابلاغ نقشه جامع علمی کشور ۱۰ سال زمان برای پیاده سازی آن پیش بینی شده است، افزود: امیدواریم با تحقق این موضوع بتوانیم به اهداف علمی ترسیم شده کشور در سند چشم انداز ۲۰ ساله دست پیدا کنیم.

وی در پایان از قزوین به عنوان استانی با ظرفیت های بالای علمی از جمله در بخش اقتصاد دانش بنیان یاد کرد و گفت: در راستای مشارکت این استان در اجرای نقشه جامع علمی کشور سه کارگروه مشترک پیگیری امور بین ستاد و قزوین پیش بینی شده است.

در پایان این نشست، تفاهم نامه همکاری در راستای پیاده سازی نقشه جامع علمی کشور بین استانداری قزوین و ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی به امضای مرتضی روزبه استاندار قزوین و دکتر کبکانیان دبیر این ستاد رسید.

تدوین شاخص های پیشرفت علم و فناوری با رویکرد اقتصاد دانش بنیان،ترسیم اهداف و اولویت های علمی فناوری، صنعت و کشاورزی در راستای نقشه جامع علمی کشور، تعیین نقش دانشگاه ها و مراکز علمی و صنایع بزرگ در تقسیم کار استانی، تدوین و استقرار نظام ارزیابی و پایش علمی در استان، و پیش بینی ترتیبات اجرایی اجرای سند و چگونگی تامین مالی و زیرساختی لازم در خصوص اجرای نقشه جامع علمی از مهمترین محورهای این تفاهم نامه هستند.

سند نقشه جامع علمی کشور که چشم انداز و راهبردهای علم و فناوری در سطح کلان را ترسیم کرده است در سال ۸۹ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است.

۳۰۱۳/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار