۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

کد خبر: 1117 | تاریخ انتشار: ۱۷:۲۹:۵۷ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – هنوز در استان قزوین بازمانده از تحصیل وجود دارد

قزوین روز :

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک

هنوز در استان قزوین بازمانده از تحصیل وجود دارد

قزوین-ایرنا- دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: هنوز در استان قزوین بازمانده از تحصیل و کودکان کار وجود دارند که شاید در صحنه شهری کمتر دیده شوند اما به قطع در مناطق و کارگاه های استان فعالیت دارند.

81943271-70483608.jpg

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی استانداری، مظفر الوندی در کارگروه امور بانوان استانداری قزوین که با محوریت تشکیل کارگروه های کنوانسیون حقوق کودک در استانداری برگزار شد، افزود: با توجه به اینکه کودکان امروز، رهبران فردای این جامعه هستند، برنامه ریزی حوزه کودکان باید با جدیت پیگیری شود.
وی اظهارکرد: کنوانسیون حقوقی کودک از جمله کنوانسیون هایی است که بررسی مفاد آن جزو معاهدات بین المللی به شمار می رود که کشور ایران پس از انقلاب به آن پیوست.
الوندی ادامه داد: تمام کشورها نسبت به این کنوانسیون دید مثبت دارند و این نشان می دهد که کنوانسیون مذکور به گونه ای با تمام فرهنگ های کشورهای مختلف همخوانی دارد.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک عنوان کرد: از سال ۷۲ که کنوانسیون را پذیرفتیم تا سال ۸۸ کسی متولی آن نبود و وزارت امور خارجه گزارش های ادواری را تهیه کرده و به سازمان ملل ارسال می کرد، اما از سال ۸۸ دولت به این موضوع توجه کرده و وزارت دادگستری را به عنوان مسئول کنوانسیون معرفی کرد.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک تصریح کرد: از امسال مقرر شد موضوع کودکان در سطح استان ها بررسی شود که مرحله نخست آن حساس کردن مدیران دستگاه های اجرایی استان ها نسبت به این موضوع است.
الوندی گفت: کنوانسیون به حقوق کودکان به عنوان یک موجود تکریم شده پرداخته است و در این راستا سازمان های مختلفی عهده دار زنده ماندن کودک هستند و حق آموزش به عنوان یک حق مسلم برای کودکان به شمار می رود که در این قسمت نیز با مشکلاتی در کشور روبرو هستیم.
وی با اشاره به اینکه حق استفاده از فرصت های فراغتی و تفریحی یکی از حقوق مسلم کودکان به شمار می رود، اضافه کرد: بسیاری از کودکان را از فراغت و تحصیل محروم کردیم زیرا آنها را به کارکردن وادار می کنیم.
الوندی با بیان اینکه حق عدم تبعیض از دیگر حقوق کودکان به شمار می رود، خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که در کشور با آن مشکل داریم بحث تبعیض های جنسیتی، قومیتی و موارد مشابه است.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اظهارکرد: یکی از مواردی که این حق را از کودکان می گیرد، ازدواج زودهنگام است که استان قزوین با این مشکل روبرو است.
الوندی عنوان کرد: براساس گزارش ثبت احوال استان قزوین در سه تا چهار ماه نخست سال جاری بیش از ۹۰۰ نفر زیر ۱۵ سال در قزوین ازدواج کردند.
وی تصریح کرد: ۱۶ وزارتخانه و سازمان عضو کنوانسیون حقوق کودک هستند اما نیازمند همکاری نهادهای مردمی در این زمینه هستیم تا به اهداف مد نظر در این زمینه دست پیدا کنیم.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: یک سند ملی حقوق کودک داریم که مسیر تصریح را می گذراند و راهبردهایی در این سند مشخص شده که به تمام موضوعات کودک توجه شده است و می تواند در تمام استان ها مورد استفاده قرار گیرد.
الوندی یادآور شد: امیدواریم با توانمندی هایی که در استان قزوین حضور دارد، این استان بتواند الگوی موفقی در حوزه کودکان در سطح کشور باشد.
وی ادامه داد: وجود مشکلات در حوزه کودکان و نوجوانان به نوع مدیریت و نحوه برنامه ریزی ما ارتباط دارد و جامعه هدف ما افراد زیر ۱۸ سال هستند و باید وضعیت این حوزه را مرور کنیم.
الوندی افزود: موضوع کودک را از مناظر مختلف می توان بررسی کرد بنابراین گاهی به عنوان افراد متعهد باید شاخصه های مهمی را در رعایت حقوق کودکان مدنظر قرار دهیم.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: نخستین راهکار این است که به عنوان پدر یا مادر یک نگاه استراتژیک به حوزه کودکان توجه کنیم.
الوندی ادامه داد: در این مورد تا حدی با مشکل روبرو هستیم در حالی که در یک نظام منطقی، برنامه ریزی برای کودکان از دوره جنینی شروع می شود.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک تصریح کرد: مهم ترین دوران کودکان از دوره جنینی تا ۸ سالگی است که باید حاکمیت ها برای آن برنامه ریزی کنند و این نگاه باید در تمام مجموعه وجود داشته باشد اما در برخی موارد حتی در برنامه های توسعه ای نیز کمتر به این موضوع توجه می شود.
۶۱۰۱/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار