آیا واقعا نمک برای‌تان بد است

کریمی: ناگفته‌های زیادی دارم

دلیل اصلی استعفای طاهری چه بود؟

رکورد ۱۲۶۰ دقیقه‌ای ستاره پرسپولیس

اعتراف عجیب مرد مسافرکش به مرگ دختر شیرازی

روحانی: ایران همواره در کنار ملت لبنان خواهد بود

تولد نوزاد زنده از مادر فوت‌شده در تصادف سوادکوه

خودکشی با قطار پس از همسرکشی

ذوب‌آهن جایگزین نفت طلاییه شد

در دوران سازندگی هم در کنار مردم و دولت سوریه هستیم

بارسلونا در تدارک خریدی شوک‌آور از تاتنهام

سپنتا در جلسات شورای شهر یزد حاضر می‌شود اما…

کد خبر: 1488 | تاریخ انتشار: ۱۷:۵۰:۴۲ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مقام معظم رهبری همیشه راهگشای فعالیتهای فرهنگی بوده اند

قزوین روز :

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مقام معظم رهبری همیشه راهگشای فعالیتهای فرهنگی بوده اند

قزوین- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی همیشه راهگشای فعالیت های فرهنگی از جمله در راه ترویج فرهنگ نماز بوده اند و همین پشتوانه زمینه را برای ترویج این فرهنگ در کشور فراهم کرده است.

81936315-70472377.jpg

به گزارش ایرنا، علی جنتی روز سه شنبه در بیست و چهارمین اجلاس سراسری نماز در قزوین افزود: آنچه مایه مباهات و افتخار این محفل است توجه، اهتمام ویژه و پیگیریهای مقام معظم رهبری در طول دو دهه گذشته نسبت به اجلاس نماز است.
وی ادامه داد: باید از شیوه های جذاب برای ترویج و گسترش فرهنگ نماز بهره گرفت و در این راستا از روشهای تحکم آمیز برای وادار کردن جوانان به اقامه نماز پرهیز کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سخن گفتن در باب نماز از یک جهت آسان است زیرا نماز نجوا با خدا می باشد و از طرفی دشوار زیرا محتوای آن بسیار پرمغز است.
وی افزود: گرایش انسان به دین و معنویت ریشه در فطرت او دارد و این ریشه تنومند به آسانی قطع یا پژمرده نمی شود، نماز و نیایش جویبار زلالی است که ریشه درخت خداجویی و حقیقت خواهی را در وجود انسان آبیاری می کند و جایگاهی بس عظیم در جامعه دینی دارد.
جنتی ادامه داد: خداوند همیشه به یاد نمازگزار حقیقی و نمازگزار حقیقی همیشه قلبش آرام است، هرگز احساس ندامت نمی کند و در حالت نماز به جز ستایش با معبود به چیزی نمی اندیشد.
وی گفت: اگر نماز در متن زندگی انسان حاضر باشد هرگز سقوط نمی کند و کسی که به یاد خداست هرگز به پایمال کردن حق دیگران رضایت نمی دهد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نماز به عنوان محکمترین رشته الفت میان عبد و معبود یاد و بیان کرد: نماز رشته استواری است که همه هستی و موجودیت آدمی را به ملکوت پیوند می زند و مردمی که رو به سوی خداوند دارند و دل به حقیقت دین سپرده اند نماز را از جان بیشتر دوست دارند.
وی افزود: در شهری که صف نمازگزاران طولانی تر و صدای اقامه نماز بلندتر باشد همه کارها به آسانی صورت می گیرد زیرا در فرهنگ دینی ما نیز مرز مسلمانی نمازگزاری است و باید این مرز را حفظ کنیم.

* ترویج فرهنگ دینی از دریچه هنر موثرتر است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: ترویج فرهنگ دینی از دریچه هنر موثرتر است،با استفاده از ابزارهایی مانند کتاب، نشریه، سینما و هنرهای تجسمی و دیگر محصولات هنری می توان زمینه نفوذ هرچه بیشتر نماز را در جامعه فراهم کرد.
وی افزود: اختصاص طرحها و راهکارهای فرهنگی هنری و تولید کتاب و نرم افزار مذهبی از جمله فعالیتهای صورت گرفته توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه نماز است.
جنتی ادامه داد: نتیجه این فعالیتها هنگامی موفقیت آمیز است که نماز در بطن جامعه وجود داشته باشد و نفوذ آن در رفتار افراد مشاهده شود.
وی گفت: برای جذب مردم به نماز باید از شیوه های جذاب استفاده کرد زیرا نسل امروز لحن مستقیم را نمی پذیرند بلکه باید شیرینی نماز را درک کنند، در عصر حاضر نماز مهمترین سلاح برای مقابله با جنگ نرم محسوب می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برای مقابله با چالشهای موجود در حوزه ماهواره و فضای مجازی باید نماز را در جوانان نهادینه و شرایط اقامه نماز را در مکانهای عمومی ایجاد فراهم کرد.
وی با اشاره به آمار پایین کسانی که نمازشان را در مراکز عمومی و مساجد اقامه می کنند ادامه داد: با وجود همه تلاشهایی که برای ایجاد فضایی مناسب به منظور برپایی نمازهای جماعت، ساخت مساجد و نمازخانه ها در مراکز بین راهی و گردشگری صورت گرفته اما درصد افرادی که از این مکانها استفاده می کنند پایین است لذا باید برای رفع این معضل تلاش کنیم .
جنتی بر اختصاص مکان مناسب و در شان نماز برای اقامه این فریضه واجب در مکانهای عمومی تاکید و بیان کرد: هم اینک مکانهای تجاری مجللی ساخته می شود اما مهجورترین بخش آن را به نمازخانه اختصاص می دهند در حالی که نمازخانه باید مکانی باطراوت جهت جذب جوانان باشد.
۷۳۸۹/ ۳۰۱۳

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر