تمرین استقلال تعطیل شد

عذرخواهی همسر ستاره سوئد از ایتالیایی ها

آنچلوتی ساده ترین راه حل برای ایتالیاست

یورگن کلوپ در بیمارستان بستری شد

بازیکنی که باید تا آخر عمرش قدر جلال حسینی را بداند

واکنش عزت‌اللهی به حضور در باشگاه‌های بزرگ

سرمربی پرسپولیس بدسلیقه است؟

پاسخ تند عضو هیات‌مدیره پرسپولیس به ادعای آذری

تکرار ادعاهای دروغین رژیم آل خلیفه علیه ایران

ملاقات سرزده سردار سلیمانی با رزمندگان مقاومت در جبهه «البوکمال»

خرم: اصولگرایان وحاکمیت‌میل مذاکره با اصلاح طلبان ندارند

رنج غرب آسیا از فقدان مدیریت منطقه ای تسلیحات

کد خبر: 629 | تاریخ انتشار: ۱۷:۰۳:۱۷ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – پیوستن به سازمان تجارت جهانی فرصتی توام با مخاطرات خاص خود است

قزوین روز :

رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت قزوین

پیوستن به سازمان تجارت جهانی فرصتی توام با مخاطرات خاص خود است

قزوین-ایرنا- رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: پیوستن به سازمان تجارت جهانی یک فرصت مهم ولی دارای مخاطرات خاص خود است.

81943167-70483420.jpg

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت در جلسه بررسی مشکلات و موانع تولید که در خانه صنعت، معدن و تجارت استان قزوین برگزار شد، افزود: پیوستن ایران به WTO (سازمان تجارت جهانی) در دوران پسا تحریم از یکسو موجب گسترده شدن ارتباط ایران با سایر کشورها و از سوی دیگر موجب تبدیل شدن کشور به بازار مصرف کالاهی خارجی می شود.
دکتر علی محمد زمانی اظهارکرد: ما خواه ناخواه باید این مسیر را طی کنیم چون امروزه ۱۶۰ کشور به WTO پیوسته اند و مبادلات تجاری خود را انجام می دهند.
وی اظهارکرد: افغانستان به تازگی با حمایت آمریکا بعد از ۱۱ سال انتظار و تصویب صد قانون برای ایجاد شرایط لازم به سازمان تجارت جهانی پیوست و باید توجه داشت که شرایط کشور ما بسیار از این همسایه بهتر است.
زمانی افزود: پیوستن به سازمان تجارت جهانی یک فرصت و یک هشدار باید تلقی شود، چون از یک طرف موجب مبادلات تجاری گسترده با سایر کشورها می شود و از سوی دیگر در صورت غفلت، ایران را به بازار مصرف این کشورها تبدیل می کند.
وی ادامه داد: در زمینه پیوستن ایران به WTO کشور سوئیس کارگروه کاری ایران را پذیرفته و کار شروع شده است و از سوی دیگر کشور آمریکا نیز در اظهار نظری نسبت به پیوستن ایران به این سازمان مخالفتی نداشته است.
زمانی ادامه داد: در سفر چهار روزه ریاست جمهوری به اروپا حدود ۴۰ میلیارد یورو قرارداد منعقد شد و این قرارداد به لحاظ اقتصادی تحول بزرگی برای کشور است.
وی ادامه داد: ما امروزه در شرایط پسابرجام قرار داریم و دروازه ها و فرصت هایی به روی کشور ما باز شده تا در تجارت و ارتباطات ما تسهیل شود و بتوانیم چرخ های صنعت و تولید را به صورت راحت تری به گردش دربیاوریم.
رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان قزوین ادامه داد: یکی از این فرصت ها باز شدن ال سی است که بعد از خروج بانکها از تحریم ها باز کردن ال سی ها آسان تر است و شرایط نقل و انتقال فیزیکی و غیرقانونی پول را به دنبال ندارد.
زمانی افزود: تجربه نشان داده است بازشدن ال سی تا ۱۵ درصد در واردات و صادرات اثر مثبت داشته است و قیمت های مواد وارداتی را کاهش داده است.
وی با اشاره به مساله سوئیفت بانک ها گفت: باز شدن سوئیفت بانکی یکی از برنامه های بسیار خوبی است که امیدواریم بانک های بزرگ جهانی به این کار رغبت نشان داده و در این زمینه اقدام کنند.
زمانی ادامه داد: هنوز کشور با مشکلات بانکی درگیر است چون بانک ها در ماموریت های خود انجام وظیفه نمی کنند به عنوان مثال در آمار بانک مرکزی اختصاص اعتبارات در فصل پائیز رشد دارد ولی در بخش صنعت با کاهش واحدهای تولیدی مواجه هستیم.
وی به فعالان اقتصادی توصیه کرد: به دنبال وارد کردن دانش و فناوری روز دنیا باشند و خود را برای رقابت با واحدهای صنعتی در کشورهای بزرگ جهان آماده سازند.
زمانی ادامه داد: واحدهای صنعتی باید به سمت جذب سرمایه گذاری خارجی و یا انجام کارهای مشترک با این سرمایه گذاران باشند تا بتوانند با وارد کردن تکنولوژی روز در بازار جهانی باقی بمانند.
وی افزود: چون یکی از شرایط وضع شده برای سرمایه گذاران خارجی مذاکره و پیوند با شرکت های داخلی است زمینه همکاری برای شرکت های داخلی فراهم شده است.
زمانی هشدار داد: باید تحت لیسانس و با برنامه ریزی، کالا تولید کنند تا با پدیده اشباع بازار مصرف داخلی مواجه نشده و به عبارت دیگر تولید صادرات محور داشته باشیم.
وی با اشاره به برنامه بودجه ششم توسعه گفت: دولت برنامه بودجه ششم توسعه را به مجلس شورای اسلامی ارایه کرده است و در این برنامه بخشی از بدهی های دولت به بخش خصوصی در سال ۹۵ پرداخت خواهد شد.
این فعال صنعتی ادامه داد: دولت رشد هشت درصدی را برای بخش خصوصی در نظر گرفته است که این رشد تنها با ورود این بخش به چرخه تولید و حمایت دولت محقق خواهد شد.
زمانی با اشاره به مشکلات وام های ارزی گفت: به دلیل تناقضی که در ماده و تبصره ۲۰ قانون رفع موانع تولید وجود داشت مشکل بازپرداخت وام های ارزی به قیمت روز گشایش وام به جایی نرسید و تولیدکنندگان باید به نرخ روز وام های خود را تسویه کنند.
۶۱۰۱/ ۶۱۲۸

81943167-70483421.jpg

81943167-70483422.jpg

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار