چگونگی همسان سازی تنظیمات ویندوز ۸

محدود کردن دسترسی به Control Panel و اجزای آن

ترفند جالب برای فایلهای Zip

ایجاد میانبرهای ترمیمی برای اجرای نرم‌افزارها

جمع کردن تمام تنظیمات ویندوز ۷ در یک پوشه

‌افزایش سرعت و کارایی رایانه با ارتقای حافظه

چگونه فایل های خود را از ویندوز ۷ به ویندوز ۸ انتقال دهیم؟

چگونه اعداد در Microsoft Word فارسی می شود؟

۱۰ ابزار مفید سیستمی مخفی در ویندوز

تطبیق روشنایی نمایشگرها با محیط

جایگزینی برای وارد کردن دستورات CMD در ویندوز

آموزش باز کردن فایل های مسدود شده در آفیس ۲۰۱۳

کد خبر: 1693 | تاریخ انتشار: ۱۸:۰۶:۱۷ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – ۱۰ سرطان شایع در استان قزوین را بشناسیم

قزوین روز :

۱۰ سرطان شایع در استان قزوین را بشناسیم

قزوین-ایرنا- سرطان بیماری است که در نتیجه رژیم غذایی نامناسب، سبک زندگی نادرست، نداشتن تحرک و افزایش آلاینده ها، شیوع زیادی یافته و در کنار بیماری های قلبی وعروقی و تصادفات، از عوامل اصلی مرگ و میر شناخته می شود.

81487473-6242921.jpg

به گزارش ایرنا، براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی هر ساله بطور متوسط به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۸۲ نفر به سرطان مبتلا می شوند و ۱۰۲ نفر نیز به دلیل سرطان فوت می کنند.

تخمین زده می شود سالانه ۸۵ هزار نفر از مردم کشور ما به سرطان مبتلا شده و حدود ۵۵ هزار نفر به همین دلیل جان خود را از دست می دهند.

کارشناس ثبت سرطان های مرکز بهداشت استان قزوین در این زمینه با اشاره به شایع ترین سرطان ها در استان به خبرنگار ایرنا گفت: به ترتیب پوست، برست، کلورکتال، معده، موضع اولیه ناشناخته، پروستات، مثانه، تیرویید، مری و سیستم خون ساز از مهمترین و شایع ترین نوع سرطان ها در استان می باشند.

‘صفدر کریمی’ بطور جداگانه سرطان های پوست، معده، کلورکتال و پروستات را چهار سرطان اول در میان مردان و برست، پوست، کلورکتال و معده را چهار سرطان شایع در بین زنان استان عنوان کرد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر غربالگری دو مورد از سرطان های شایع یعنی برست (سینه) و کلورکتال در استان قزوین در حال انجام است.

کریمی یک سوم سرطان های را در صورت تشخیص بهنگام قابل درمان دانست و ادامه داد: خوشبختانه بسیاری از سرطان های شایع مانند پوست و کلورکتال در صورت تشخیص به موقع و علایم زودرس به راحتی قابل درمان است.

وی اضافه کرد: جالب است بدانیم که بیش از ۸۰ درصد سرطان های بدخیم برگرفته از سبک زندگی است به طوریکه بیش از ۳۰ درصد آنها را می توان از طریق کاهش مصرف دخانیات، رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی منسجم و پیشگیری از آلوده شدن به بیماری هایی که عامل سرطان هستند، جلوگیری کرد.

کریمی ادامه داد: کاهش مصرف سیگار و قلیان، پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، پیاده روی روزانه، مصرف روزانه پنج وعده سبزی و میوه، کاهش مصرف نمک، قند، شکر و روغن، مدیریت وزن و جلوگیری از اضافه وزن و چاقی، استفاده از کرم ضدآفتاب و پوشش کامل پوست در برابر اشعه خورشیدی، شناسایی و محافظت خود در برابر آلاینده های سرطان زا و علایم هشدار دهنده سرطان و مراجعه به موقع به پزشک از گام های اساسی در برابر پیشگیری و مبارزه با انواع سرطان ها است.

کارشناس ثبت سرطان های مرکز بهداشت استان قزوین افزود: علایم مورد نظر در بروز سرطان می تواند در بیماری هایی که جدیت کمتری دارند نیز وجود داشته باشد، اما بهتر است درباره این علایم هوشیار باشیم و به خصوص اگر بیش از دو هفته تداوم داشته باشند، باید حتما بررسی شوند.

کریمی افزود: تغییر قابل توجه و ماندگار عادات روده ای و ادراری که علت مشخصی ندارند، یک زخم یا کبودی که بطور طبیعی بهبود نمی یابد، خونریزی، ترشحات غیرمعقول از مقعد، مجاری ادراری یا مجاری تناسلی، وجود توده در پستان، بیضه و یا هر نقطه دیگری از بدن، سوء هاضمه پایدار و یا هر اشکال در بلع غذا، تغییر مشخص در اندازه، بافت و یا رنگ زگیل یا خال، بروز یا خشونت صدای مداوم یا مزاحم، استفراغ مداوم و پایدار، کاهش وزن مشخص بدون علامت واضح و ابتلا به سرطان در اقوام درجه اول از جمله علایمی است که در بیماری های خوش خیم نیز دیده می شوند اما برای تشخیص سرطان، فرد باید با دیدن این علایم به پزشک مراجعه کند.

وی به انجام طرح غربالگری سرطان کلورکتال در قزوین اشاره کرد و با بیان اینکه در بروز این بیماری عامل ژنتیکی ۳۵ درصد موثر است، افزود: در این طرح که مدت دو سال است که در استان اجرا می شود تمام بستگان درجه یک افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ تحت مشاوره قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه سرطان کولون و رکتوم یکی از بهترین الگوهای سرطان به منظور پیشگیری و تشخیص زودرس است و این فرصت را هم برای بیمار و هم پزشک فراهم می کند تا با اقدام مناسب و شناسایی ضایعه مشکوک و پولیپ، روند بیماری را متوقف کرده و مانع ایجاد سرطان شود.

کریمی با بیان اینکه این سرطان از شایع ترین سرطان ها در میان جمعیت ایران و استان قزوین است، گفت: باتوجه به این موضوع، وزارت بهداشت و اداره سرطان در مرکز مدیریت بیماری ها از دو سال گذشته اقدام به برنامه ریزی جهت غربالگری در خانواده مبتلایان به سرطان کولون و رکتوم کرد تا افراد درجه یک آنها شامل پدر، مادر، فرزندان و خواهران و برادران فرد بیمار از نظر خطر ابتلا به این سرطان مورد بررسی قرار گیرند.

کریمی خاطرنشان کرد: تغییر در اجابت مزاج، وجود خون در مدفوع، اسهال یا یبوست، تخلیه ناکامل روده، باریک شدن قطر مدفوع و درد شکم و کاهش وزن و لاغری بی دلیل، کم خونی و خستگی از جمله علایم این نوع سرطان هستند.

وی درباره روش تشخیص این سرطان گفت: برای تشخیص این سرطان خون مخفی در مدفوع مورد آزمایش قرار گرفته و همچنین در صورت تجویز پزشک انجام کولونوسکوپی برای تشخیص های قطعی تر انجام می شود.

کارشناس ثبت سرطان های مرکز بهداشت استان قزوین افزود: افراد مبتلا به کولون و پولیپ، افراد مبتلا به بیماری التهابی مزمن روده و وجود سابقه ابتلا به سرطان و یا پولیپ روده بزرگ در خانواده و بستگان موجب افزایش میزان خطر ابتلا می شود، بطوریکه در صورت ابتلا بستگان درجه یک فرد، خطر دو تا سه برابر بیشتر و با ابتلا بستگان درجه یک فرد در زیر ۵۰ سالگی نیز به سه تا چهار برابر افزایش می یابد.

۸ تا ۱۵ بهمن ماه هفته پویش ملی مبارزه با سرطان با شعار ‘سرطان قابل پیشگیری و درمان با خودمراقبتی و امید’ نام گذاری شده است.

۷۳۸۸/ ۶۱۴

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار