استقلال دست‌تان امانت است

تلاش آمریکا برای از بین بردن نفوذ ایران در سوریه

کورس چهار پاسور لیگ با مهندس پرسپولیس

ستاره استقلالی فکر می‌کند ۱۷ سال دارد

عارف: امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان در موضوع حصر تصمیم گیرنده نیستند

ریسک‌های مالی و انواع آن

کمبود ۶ماده مغذی را درصورت تان تشخیص دهید

عملکرد قالیباف و شعار «عبور از روحانی»

زیر پوست انتقاد از رئیس جمهور چه می گذرد

معتضد: آقای روحانی، به تاريخ ايران توجه ندارید

حقیقت را دوست داریم، اما دروغ را بیشتر

چگونه اتفاقات خوب را با قانون جذب به سمت خودبکشانید

کد خبر: 536 | تاریخ انتشار: ۱۶:۵۵:۴۵ - یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

قزوین روز – ۲۵ درصد آب کشاورزی دشت قزوین از چاههای غیرمجاز تامین می شود

قزوین روز :

۲۵ درصد آب کشاورزی دشت قزوین از چاههای غیرمجاز تامین می شود

قزوین – ایرنا – مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: در حال حاضر آب ۲۵ درصد اراضی کشاورزی دشت قزوین از چاههای غیرمجاز استفاده می شود.

81933623-70467774.jpg

به گزارش ایرنا، محمدحسین عطایی روز یکشنبه در نشست مشترکی با مسوولین حوزه های آب استان قزوین افزود: ۶۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان آب مورد نیاز خود را از چاههای غیرمجاز استفاده می کنند که از این میزان ۲۳ درصد مربوط به باغات است.
وی اصلاح پروانه چاههای کشاورزی جهت تشویق لازم برای اجرای سیستم آبیاری تحت فشار را لازم دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک میلیارد و ۴۴۲ میلیون متر مکعب آب از سفره های زیر زمینی برداشت می شود که از این میزان ۵۶۴ میلیون متر مکعب اضافه برداشت است.
وی اضافه کرد: برای تعادل بخشی به سفره های زیرزمینی راهی جز صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع آبی نیست که خوشبختانه امسال هشت سانتی متر سرعت افت آب سفره های زیر زمینی استان قزوین کاهش یافته است.
عطایی همچنین افت چاههای آب استان از ۱/۶۸ به ۱/۶۰ متر رسیده است.
وی یادآور شد: با مطالعات انجام شده تنها بستن چاهها و کاهش آب عامل تعادل بخشی نیست بلکه باید با اجرای طرح های مصرف بهینه از آب به این تعادل بخشی برسیم .
عطایی در ادامه با اشاره به کاهش سطح آبهای زیر زمینی خواستار برنامه ریزی مناسب و بهره برداری از آب چاههای زیر زمینی شد و گفت: پیگیری و انجام امور پیش آگاهی می تواند مخاطرات کشاورزی را کاهش دهد .
ابراهیمی پاک افزود: حوادث پیش بینی نشده هزینه های بسیاری را برای دولت دارد که با پیشگیری، پیش آگاهی و آموزش می توان بسیاری از مخاطرات کشاورزی را کم کرد چرا که اگر جلوی مخاطرات را با پیشگیری فنی و کارشناسی بگیریم بسیاری از خسارات به بخش کشاورزی وارد نمی شود.
وی تاکید کرد: سمپاشی به موقع، بیمه و مبارزه با آفات می تواند بسیاری از مخاطرات بخش کشاورزی را رفع کند و با تخصیص اعتبارات و همچنین اجرای طرح های پیشگیری در عرصه های منابع طبیعی و اجرای طرح آبخیزداری می توان مانع از گسترش حوادثی چون سیل شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین نیز گفت: هدف این است که به تعادل بخشی آبخوان سفره های زیر زمینی برسیم چرا که با ادامه روند فعلی هم منابع ملی و آینده کشاورزی و اقتصاد کشور زیر سووال می رود.
حمید قزوینی تاکید کرد: باید تلاش ها بر روی احیای سفره های زیر زمینی متمرکز باشد تا سرعت افت نیز کاهش پیدا کند.
استان قزوین دارای ۴۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی است.
۷۳۹۰/ ۶۱۲۸

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار