۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

۳۰۲ Found

خلاصه بازی: اسپانیول ۰ – خیرونا ۱

خلاصه بازی: لاتزیو ۱ – تورینو ۳

۳۰۲ Found

پیروزی تیم های میهمان در آخرین دیدار های فوتبال باشگاهی در اروپا

مسئولان تیم رئال مادرید با نماینده کوین دِبروین تماس گرفتند

مهمترین اخبار ۸ ساعت گذشته

۳۰۲ Found

کد خبر: 303772 | تاریخ انتشار: ۹:۵۶:۳۸ - یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

تفاوت تراکتور با تیراختور را بهتر بشناسیم!


تفاوت تراکتور با تیراختور را بهتر بشناسیم!

تراکتورسازی

تراکتورسازی

به گزارش ورزش ۱۱، شاید کارخانه تراکتورسازی تبریز هم در سال ۱۳۴۹ فکرش را نمی کرد پس از تاسیس باشگاه فرهنگی ورزشی تراکتورسازی، این باشگاه هواداران و حامیانش از ریال به ریال ارزش سهام کارخانه بیشتر باشد! خودشان هم نمی دانستند پس از چهل و اندی سال روزی تراکتورسازی مفهوم و برند اقتصادی اش را در آذربایجان از دست خواهد داد و به برندی ناسیونالیستی برای هواداران و فوتبال دوستانی بدل خواهد شد که تا به قبل از پیدایش آن در منچستر یونایتد آنچه که می خواستند را تصویر سازی کنند.

بازیکنان تراکتورسازی سال 1349
بازیکنان تراکتورسازی سال ۱۳۴۹

 

این کل ماجرا نیست! تا به همین جای کار هم کلی داستان و قصه در پستوی روز به روز رشد و تصویر امروزی تراکتورسازی ناگفته مانده است و هر دوره ای برای کادر های وقت، خاطراتی خاص را به همراه داشته است، اما ما به خاطره بازی ها اشاره ای نخواهیم کرد، چرا که بهتر از ما و هر کس دیگری، در روزهایی که پس از ۸ سال تراکتورسازان توانستند بار دیگر به لیگ برتر صعود نمایند، هواداران این تیم هستند که در یادگار امام خاطرات و روزهای شیرین خود را می توانند برای ما ترسیم کنند.

 

قطعا برای اغلب افراد این سواال به پیش می آید که چرا هواداران تراکتورسازی، با جدیت تمام، به استفاده از لفظ و کلمه تیراختور تاکید دارند؟ این صرفا یک پیام محلی برای ماست تا بدانیم این تیم از سوی چه قشری حمایت می شود یا صرفا یک لفظ و کلمه به زبان ترکی است که طبق آداب و رسوم هر قومیتی، استفاده می شود؟؟

 

هواداران تراکتورسازی
هواداران تراکتورسازی

 

مسئله فراتر از همه این هاست! کافی است هنگامی که یادگار امام یک تنه به پایگاه سرتاسر پرشور های تبدیل می شود، با کمال خونسردی در کنار آنها بنشینید و تا ناخودآگاه و به سرعت هرچه فریاد در خود نهفته داشته اید را بر سر آنچه که برای پیروزی تلقی می کنید خالی کنید! حالا شما در مرحله اول یک تی تی شدن نوپا هستید! پس تنها به جمعیت نگاه کنید و از آنها الگو بگیرید! احتمالا همین حالا هم گنگ و گیج تنها نگاه می کنید و بسیار شوکه شده اید!

 

مهم تر از هرچیزی برای شما این مهم نباشد که در تیم تان کدام ستاره بزرگ حضور دارد! این گام دوم است! شما برای تبدیل شدن به یک تی تی پر پا قرص نباید به هیچ ستاره ای وابسته باشید، همانگونه که ستارگان بزرگی همچون علی کریمی در این تیم حضور داشتند و هرگز هواداران تراکتور باشگاه خود را در گرو ستاره های اینگونه بزرگ ندیدند و پس از جدایی آنها راهشان را به همان ترتیب قبل ادامه دادند، پس گام دوم شما بی تفاوتی به نام های حاضر در میدان است و تنها عشق به لوگوی باشگاه اولویت شماست!

 

هواداران تراکتورسازی
هواداران تراکتورسازی

 

حالا شما کمی با تجربه تر شده اید و در امور هواداری به بحث و چالش مشغول شده اید، برای هر بازی از کار و زندگی و اوقات فراغت خود می زنید و دوان دوان سوار بر اتوبوس های قدیمی، راهی خارج شهر می شوید تا در دامنه های تپه های تبریز، به تماشای بازی های تیم محبوبتان که حالا از منچستر یونایتد فاصله گرفته است بنشینید! شما حالا یک تیفوسی هستید که کاری با هیچکس ندارید و آخر هفته ها تنها با ۱۱ بازیکن در طول روز سر و کار دارید! پس برای تیفوسی بودن یادتان باشد! آخر هفته های شما در گرو تیم محبوبتان خواهد بود و برای حمایت از آنها باید از هر شهر و هر کاری دست بکشید!

 

حالا دیگر شما نیاز به لیدر هم ندارید! شما می توانید به تنهایی لیدری یک گروه و یک جایگاه را بر عهده بگیرید و به اشتراک نظراتتان با آنها بپردارید و در جمع ها و محافل بزرگ هواداری شرکت کنید و با جدیت تمام بگویید: این تیم قهرمان است و تاریخی را به نشانه اثبات حقانیت خود اعلام کنید! حالا می توانید برای هر کسی کری بخوانید!

 

حالا دیگر شما از کلمه تراکتور استفاده نمی کنید! از واژه اختصاصی و منحصر بفرد تیراختور استفاده می کنید! نه آگاهانه! بلکه بسیار ناخودآگاهانه و عاشقانه! وقتی کسی شما از سلیقه هواداریتان می پرسد، نام از تیراختور می برید و به اطرافیانتان به طور جدی القا می کنید شوخی در کار نیست! این تیراختور من است و خطوط قرمز ام بسیار گسترده اند!

 

هواداران تراکتورسازی
هواداران تراکتورسازی

 

صرف استفاده از دو کلمه تراکتور یا تراختور، شما هیچ چیز را به مخاطباتان القا نمی کنید به جز آنچه که آن را برای خود می خوانید و به حق هم تیراختور متعقل به عاشقان خود است و برای هواداران خود دلبری می کند! پس شما اجازه نگاه چپ به معشوقه ی آنها ندارید! تیراختور می تواند درد های آنهایی باشد که برای سال ها در حسرت حضوری پر رنگ، از فرزندان سرزمین خود باشد، تا وسیله ای برای شوق دادن به پیروزی و شادی ! هر طور که شما می خواهید! تیراختور می تواند نوعی از نگاه ناسیونالیستی باشد به آنچه که فوتبال را هم در خود حل کرده، یا آرزو های کودکانی از خاک آذربایجان که به دنبال پوشیدن پیراهن آن،  از پدرانشان قصه های شبانه می خواهند تا رویاهایشان را در خواب عمیق و لذیذشان تکرار کنند!

 

تیراختور قطعا آرزو خواهد بود،  برای آنهایی که امید و ایمانشان راسخ تر از هر زمانی در هر لحظه و هر جایگاهی، به زندگی شان رخنه کرده است ، تیراختور حتما باور قلبی و درونی خواهد بود برای مردمانی که از خود می سازند، هر آنچه رویایی را که در خواب به دنبال آن بوده اند! پس سوار بر موج رویاهایشان، می گویند تیراختور! و نه تراکتور!

سایت ورزش ۱۱، بصورت کاملا خصوصی فعالیت می کند و هیچگونه وابستگی به ارگان و یا سازمان دولتی ندارد، جهت حمایت از این سایت مردمی، ما را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنید.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر