وداع زودهنگام کامرون با جام ملتهای آفریقا

وداع زودهنگام شیرهای رام نشدنی

طیبی در آستانه بازگشت به پارس جنوبی جم

۳۰۲ Found

تساوی هیرنوین در خانه ویتسه

مهمترین اخبار ۸ ساعت گذشته

شکست والنسیا ۹ نفره در زمین قعرنشین

تساوی هیرنوین در خانه ویتسه

برتری خانگی اوستنده در حضور کمرنگ رضاییان

صفحه نخست روزنامه های ورزشی یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶

مدال برنز یخ نوردی جام جهانی برگردن صفدریان

سایپا با ارسال فیلم به کمیته انضباطی از تراکتورسازی شکایت کرد

کد خبر: 314191 | تاریخ انتشار: ۲۲:۴۹:۳۴ - چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

در ظهر کشنده لیگ جزیره؛ شعله کینه های انقلاب صنعتی در آنفیلد زبانه خواهد کشید!


در ظهر کشنده لیگ جزیره؛ شعله کینه های انقلاب صنعتی در آنفیلد زبانه خواهد کشید!

منچستر یونایتد و لیورپول

منچستر یونایتد و لیورپول

به گزارش ورزش ۱۱، سرانجام ظهر فوتبالی کشنده فوتبال انگلیس از راه رسید و نقطه اوج لیگ جزیره ساعت ۱۵ شنبه آینده به وقت تهران، در تونل های استادیوم آنفیلد نمایان خواهد شد و لیورپول و منچستر یونایتد، دو غول بزرگ فوتبال بریتانیا تنفرشان از یکدیگر را فریاد خواهند زد.

بازیکنان منچستر یونایتد و لیورپول
بازیکنان منچستر یونایتد و لیورپول

 

درست زمانی که کشتی های تجاری مسیرشان را از بندر لیورپول به منچستر تغییر دادند، آغاز نفرتی بی پایان کلید خورد. دو شهر منچستر و لیورپول در فاصله ای ۵۵ کیلومتری نسبت به یکدیگر قرار دارند. منچستر به عنوانی شهری صنعتی در انگلستان شناخته می شود و لیورپول به سبب موقعیت جغرافیایی خاصش و قرار گرفتن در حاشیه رود مرسی ساید، شهری بندری تلقی می شوند و ماجرای نفرت میان مردمان میان دو شهر از همین جا سرچشمه می گیرد.

بندر لیورپول
بندر لیورپول

 

در اواخر قرن نوزده میلادی، موج انقلاب صنعتی که در کشورهای اروپایی اتفاق افتاد، منچستر و لیورپول را نیز در بر گرفت و این دو شهر رفته رفته شرایط اقتصادی مطلوب تری را پیدا کردند. با اتصال این دو شهر توسط خط آهنی در سال ۱۸۳۰، این دو شهر به اولین شهرهای دارای خط آهن بین شهری در جهان تبدیل شدند. تا آن زمان تاجران منچستری برای صادرات و واردات محصولات خود به لیورپولی ها عوارض می پرداختند و مدتی طولانی لیورپول گوی رقابت را از منچستر ربوده بود اما منچستری ها که قافیه را به حریف باخته بودند، با افتتاح کانالی ۵۸ کیلومتری پس از مدت شش سال و صرف مبلغ ۱۵ میلیون پوند برای ساخت آن در سال ۱۸۹۴، به حکمرانی چندین ساله لیورپولی ها در این منطقه پایان دادند و از آن به بعد شهر منچستر در مسیر پیشرفت فوق العاده ای قرار گرفت.

کانال کشتیرانی منچستر
کانال کشتیرانی منچستر

 

همین مسئله و بسیاری از تفاوت های رفتاری و گفتاری در میان مردم دو شهر لیورپول و منچستر، باعث پدید آمدن دشمنی خونینی شد که تا حالا میان مردم این دو شهر باقی مانده است و بعید است که به این زودی ها هم این نفرت فرو کش کند. چرا که هنوز مردم این شهرها حتی حاضر به کار کردن با یکدیگر نیستند و شعله های این نفرت و دشمنی را در کوچکترین مسائل اجتماعی هم نسبت به حریف نشان می دهند. اوج این واکنش ها و نفرت ها را می توان در همین شنبه هایی نظیر شنبه آینده در آنفیلد یا الدترافورد دید تا حساسیت دیدار دو روز آینده این دو تیم بیش از گذشته مشخص شود.

درگیری هواداران لیورپول و منچستر در سال 2016
درگیری هواداران لیورپول و منچستر در سال ۲۰۱۶

 

این تکه های پازل را در کنار یکدیگر بگذارید و به جدال های سال های گذشته این دو تیم فلاش بک بزنید. چهره های خشن روی کین و یاپ استام و گری نویل در مقابل فریادهای جیمی کاراگر و استیون جرارد نماد این دیدار است و روزی رقص پای زیبای کوتینیو، ده خیا را مات و مبهوت می کند و آنفیلد را غرق در خوشحالی می کند و روزی دیگر  خوان خاص (خوان ماتا) منچستری ها را  با نیم قیچی رویایی اش به آسمان می فرستد. ظهر کشنده شنبه آنفیلد بازگشت دوباره همان تنفرهای همیشگی است که فوتبال این دو تیم را فرا تر از مرزهای این ورزش قرار می دهد. بی صبرانه این ظهر فوتبالی داغ را لحظه شماری می کنیم.

گل خوان ماتا به لیورپول
گل خوان ماتا به لیورپول

 

سایت ورزش ۱۱، بصورت کاملا خصوصی فعالیت می کند و هیچگونه وابستگی به ارگان و یا سازمان دولتی ندارد، جهت حمایت از این سایت مردمی، ما را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنید.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار