مرثیه ای برای یک رویا


مرثیه ای برای یک رویا

جان لوییجی بوفون

جان لوییجی بوفون

به گزارش ورزش ۱۱، تیم ملی ایتالیا پس از ۶۰ سال با شکست  0 – 1 در مجموع دو بازی در برابر سوئد از راهیابی به جام جهانی فوتبال باز ماند. در حالی که طبق قول هواداران ایتالیا سن سیرو جای سوزن انداختن نبود و جو وحشتناک پیش از بازی به شدت بازی سوئدی ها را تحت تاثیر قرار داده بود.

 

پیش از این نیز مشخص بود سوئد برای حفظ همان تک گل به میدان می رود و در تمام طول بازی با سیستم ۲-۳-۵ و ۱-۴-۵ در برابر حملات ایتالیا قرار گرفت. آنها با چنگ و دندان از نتیجه بازی رفت دفاع می کردند کار تا جایی پیش رفته بود که در بالاترین سطح فوتبال اروپا شاهد وقت کشی ها و اختلاف وقت های عجیب و منسوخ شده از بازیکنان سوئد بودیم که بارها با کارت زرد داور و سوت های کر کننده اعتراضی تماشاگران بودیم. در نهایت سوئد شبیه به تیمی که برای اولین بار به جام جهانی می رود خوشحالی می کردند. در آن سو اشک های تلخ و سخت ستارگان بزرگ تیم ملی ایتالیا بسیار فراتر از استادیوم ۸۰ هزار نفری سن سیرو و کشور ۶۱ میلیونی ایتالیا بلکه در سراسر جهان دل فوتبالدوستان را به درد آورد. 

 

 

اشک های ایتالیایی ها
اشک های ایتالیایی ها

 

 

آتزوری ها با ۷۵% مالکیت توپ در سراسر بازی توپ و میدان را در اختیار داشت اما هیچ تاکتیکی جز سانتر کردن در برابر مدافعان بلند قامت سوئد نداشتند. ایتالیا ۵۱ ارسال از جناحین در این بازی داشت که منجر به ۲۷ شوت به دروازه حریف شد. شاید اگر متیو لاهوز داوری که در لیگ اسپانیا هم با انتقادات فراوانی روبروست، در صحنه خطای مسلم لوستینگ به روی دارمیان اعلام پنالتی می کرد انتخاب نشده بود ، یا شاید نیمکت ایتالیای پر افتخار به دست پیرمرد بی خیال این کشور جامپیرو ونتورا نمی افتاد اکنون جام جهانی نامی به بزرگی ایتالیا را در لیستش خالی نمی دید. همانطور که سرخیو راموس کاپیتان تیم ملی اسپانیا نیز در واکنش به حذف این تیم گفت: دل جام جهانی برای ایتالیا و بوفون تنگ خواهد شد.

 

ترکیب اولیه ایتالیا بدون اینسینیه ، برنادرسکی و الشراوی نگران کننده بود.  در صورتی که شاید تنها راه به گل رسیدن این تیم بازیکنان تکنیکی و خلاقی بود که قفل دفاع چند لایه سوئد را بشکند. اوج بحران در اردوی ایتالیا زمانی نمایان شد که کمک مربی ونتورا برای تعویض سوم به سراغ ده روسی می رود که با واکنش تند این بازیکن و اشاره به اینسینیه می گوید: ما به گل نیاز داریم پس لورنزو را به زمین بفرستید. بله می توان مربی فوتبال بود اما در لحظات حساس کمترین درک را از شرایط بازی نداشت. ایتالیای دوس داشتنی حذف شد اما نه به دست لاهوز  یا  ونتورا بلکه با انتخاب تاوکیو و رفتار های عجیب او در سمت رییس فدراسیون فوتبال ایتالیا. 

 

ایتالیا - سوئد
ایتالیا – سوئد

 

 

در کشوری که مهد مربیان با هوش و تاکتیکیست لاجوردی پوشان با سختی می توانند با درد نرفتن به جام جهانی به خاطر  نبود یک مربی کاردان کنار بیایند. پیکره ی نحیف فوتبال سرزمینه چکمه ای دو باره ضربه ی سختی خورد. آنها که کم کم در حال جان گرفتن دوباره بودن حالا با ضرر اقتصادی و نسل سوزی بازیکنانه جوانشان پس از  عدم حضور در جام جهانی چند سال از فوتبال سطح اول دنیا عقب می رود.

 

در پایان تلخ ترین سکانس ها برای فوتبال جهان سال نحس ۲۰۱۷ را کامل کرد. خداحافظی سه باقی مانده تیم رویایی قهرمان جهان در سال ۲۰۰۶ دنیله ده روسی، آندراه آ  بارتزالی و جیجی بوفون. اشک های بلوتی و بونوچی  و سوپرمن تلخ ترین درام ممکن را برای فوتبالدوستان سراسر جهان رقم زد. بوفون با حضور در روسیه با رکورد جاودانه ۶ حضور در جام جهانی به کارش پایان می داد اما افسوس که حالا تمام پیغام های دنیا و تمام کلماتی که در جهان نگارش می شود تنها مرثیه ایست برای یک رویا.

 

 

 

جانلوییجی بوفون
جانلوییجی بوفون

 

سایت ورزش ۱۱، بصورت کاملا خصوصی فعالیت می کند و هیچگونه وابستگی به ارگان و یا سازمان دولتی ندارد، جهت حمایت از این سایت مردمی، ما را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنید.

بخش ارسال دیدگاه ها بسته شده است