وداع آزمون و یارانش با جام حذفی روسیه به روایت تصویر

پرگل ترین دقایق دربی!؟

فدراسیون فوتبال: بلیت فروشی در ورزشگاه انجام نمی‌شود

۳۰۲ Found

گزارش تصویری؛ جنوا ۲ – ناپولی ۳

اطلاعیه فدراسیون فوتبال: هواداران بدون بلیت به استادیوم مراجعه نکنند

۳۰۲ Found

صعود سخت شاگردان هاینکس

رزمایش سربازان لیگ برتری و لیگ یکی در جام حذفی/ لیگ دویی‌ها به دنبال ادامه شگفتی‌سازی

آغاز نیم‌فصل دوم با حضور سرمربیان نام‌آشنا

نساجی – برق جدید؛ جنگ عقب نماندن از کورس در غیاب پاشازاده

۳۰۲ Found

کد خبر: 303385 | تاریخ انتشار: ۱۱:۰۶:۳۵ - شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

کی روش و قرعه اش


کی روش و قرعه اش


لهستان، پرو و بورکینافاسو یا برزیل، فرانسه، پرتغال یا آلمان؟ 


شاید ایران با روسیه دیدار افتتاحیه جام‌جهانی را برگزار کند.

با مشخص شدن نحوه سیدبندی تیم ها برای قرعه کشی در حالی که بیش از ٢ماه تا برگزاری قرعه‌کشی جام‌جهانی ٢٠١٨ در روسیه مانده، ایران با توجه به رنکینگ فعلی خود شانس بالایی برای قرار گرفتن در سید سوم خواهد داشت. با توجه به تصمیم کمیته مسابقات فدراسیون جهانی فوتبال که روز پنجشنبه هفته گذشته تشکیل جلسه داد،  می تواند بازی دوستانه پیش ‌روی ایران مقابل توگو و روسیه را بیش از پیش بااهمیت جلوه دهد.

 

اعلام نحوه جدید قرعه‌کشی

در شرایطی که در دوره‌های گذشته جام‌جهانی، رنکینگ فیفا فقط در انتخاب سرگروه‌ها تاثیرگذار بود و سایر تیم‌ها براساس حضورشان در قاره‌ها، در گلدان‌های مختلف تقسیم می‌شدند، این‌بار شرایط برای جام بیست‌ویکم متفاوت خواهد بود. اعضای کمیته برگزاری رقابت‌های رسمی فیفا در جلسه‌ای که روز پنجشنبه هفته گذشته در شهر زوریخ در مقر فیفا برگزار شد، با سیدبندی قرعه‌کشی جام‌جهانی روسیه براساس رنکینگ فیفا در ماه اکتبر موافقت کردند. بدین‌ترتیب تیم‌هایی که به جام‌جهانی راه پیدا می‌کنند، براساس رنکینگ جهانی خود در گلدان‌های مختلف قرار می‌گیرند و فقط تیم‌هایی که از یک قاره حاضر هستند، نمی‌توانند همگروه شوند. البته قاره اروپا در این بخش استثناست و به دلیل سهمیه ١٣تیمی به علاوه روسیه، ٢تیم از این قاره در یک گروه قرار می‌گیرند.

 

سرگروه‌ها چه تیم‌هایی هستند؟

سیدبندی تیم‌های ملی در قرعه‌کشی جام‌جهانی ٢٠١٨، براساس رنکینگ ١٦اکتبر یا ٢٤مهرماه صورت می‌گیرد. برای انتخاب سرگروه‌ها ٧ تیم برتر رنکینگ ماه آینده، به همراه روسیه مشخص شده‌اند. اگر در جمع ٧تیم برتر رنکینگ فیفا تغییر ایجاد نشود، با شرایط فعلی تیم‌های روسیه، آلمان، برزیل، پرتغال، آرژانتین، بلژیک، لهستان و سوییس در سید یک گروه‌های هشتگانه قرار خواهند گرفت. البته تیم‌هایی مثل فرانسه، شیلی، کلمبیا و اسپانیا این شانس را دارند که با عملکرد خوب خود بتوانند در رنکینگ صعود کرده و جزو ٧ تیم برتر رنکینگ باشند. نکته جالب این‌که از میان ٧ تیم برتر رنکینگ، ٢ تیم یعنی آرژانتین و پرتغال در خطر از دست دادن جام‌جهانی و رفتن به پلی‌آف هستند و شاید اصلا به جام‌جهانی صعود نکنند!

 

حضور احتمالی ایران در سید٣

با توجه به عدم ‌حضور روسیه در جمع ٣٢ تیم برتر رنکینگ جهان، طبق فرمول فعلی باید تیم‌های هشتم تا پانزدهم رنکینگ در سید ٢ و تیم‌های شانزدهم تا بیست‌وسوم رنکینگ در سید ٣ قرار بگیرند. ایران در آخرین رنکینگ فیفا در رده ٢٥ قرار گرفته اما شانس بالایی برای قرار گرفتن در سید ٣ دارد. با توجه به این‌که صعود برخی از تیم‌هایی که در رنکینگ فیفا وضع بهتری از ایران دارند،‌ هنوز قطعی نشده، تیم تحت هدایت کارلوس کی‌روش امیدوار است برخلاف سایر تیم‌های آسیایی در سید ٣ قرار بگیرد. مثلا درحال حاضر در شرایطی ١٦ تیم اروپایی بالاتر از ایران در رنکینگ هستند که سهمیه این قاره ١٣ تیم است و ٣تیم که رنکینگ بهتری از ایران دارند، قطعا در جام‌جهانی نخواهند بود. همچنین ٦ تیم از آمریکای جنوبی رنکینگ بهتری از ایران دارند، در شرایطی که سهمیه این قاره نهایتا ٥ تیم است و باز هم یک تیم کنار می‌رود.

 

ایران با چه تیم‌هایی همگروه می‌شود؟

اگر تصور کنیم هر ٧تیم برتر رنکینگ فیفا ماه آینده هم در جایگاه خود باقی بمانند و صعود پرتغال و آرژانتین هم قطعی شود، ایران قطعا با یکی از تیم‌های روسیه، آلمان، برزیل، پرتغال، آرژانتین، بلژیک، لهستان و سوییس همگروه خواهد شد. در صورت قرار گرفتن ایران در سید ٣، فرانسه، شیلی، کلمبیا، اسپانیا، پرو، ولز، مکزیک و انگلیس ٨تیم بعدی رنکینگ فیفا هستند که ممکن است دیگر همگروهی ایران یکی از آنها باشد. البته وضع تیم‌هایی چون شیلی، کلمبیا، پرو و ولز برای صعود به جام‌جهانی مشخص نیست و در همین راستا احتمال حضور اروگوئه، ایتالیا و کرواسی در سید ٢ وجود دارد. تیم‌هایی که ایران با قرار گرفتن در سید ٣ می‌تواند از همگروه نشدن با آنها اطمینان خاطر داشته باشد، در شرایط فعلی ایتالیا، اروگوئه، کرواسی، اسلواکی، ایرلندشمالی، ‌کاستاریکا، ایسلند و سوئد هستند اما با حذف احتمالی برخی از آنها هلند و آمریکا هم جزو مطرح‌ترین تیم‌هایی هستند که شاید با ایران در سید ٣ قرار بگیرند. سید ٤ قرعه‌کشی جام‌جهانی به احتمال فراوان به ٣ تیم دیگر آسیایی به جز ایران و ٥ تیم آفریقایی می‌رسد. در این حالت ایران که قطعا با تیم‌های آسیایی همگروه نمی‌شود و یکی از تیم‌های آفریقایی سومین همگروهی ایران خواهد بود. تونس، نیجریه، ساحل عاج، بورکینافاسو و مصر فعلا ٥شانس اصلی رسیدن به جام‌جهانی از قاره آفریقا هستند که بدون‌شک بورکینافاسو می‌تواند بهترین قرعه برای ایران باشد و احتمال همگروهی دوباره با نیجریه هم وجود دارد.

 

بدترین و بهترین حالت ممکن

در بررسی تمام جوانب در بدترین حالت ایران می‌تواند در گروهی با حضور تیم‌های برزیل، اسپانیا و نیجریه قرار بگیرد. همچنین گروه دیگری مثل آلمان، فرانسه و مصر هم می‌تواند شرایط سختی را برای ایران رقم بزند. در بهترین حالت هم لهستان، پرو و بورکینافاسو می‌توانند تیم‌های همگروهی ایران باشند. همچنین سوییس، ولز و تونس هم ممکن است یکی دیگر از بهترین حالت‌های قرعه‌کشی برای ایران را رقم بزنند. البته گروه متعادلی مثل دوره قبلی با حضور تیم‌هایی چون آرژانتین، ولز و نیجریه نیز برای ایران نسبتا مناسب محسوب می‌شود.

 

اهمیت بالای بازی با توگو و روسیه

با توجه به این‌که قرعه‌کشی ١٠ آذرماه با شرایط جدیدی برگزار می‌شود، اهمیت ٢ بازی دوستانه ایران در مهرماه بیش از پیش است. حتی می‌توان گفت این دو مسابقه برای کی‌روش و شاگردانش دیگر حکم تدارکاتی ندارد و آنها اگر می‌خواهند در سید ٣ قرعه‌کشی جام‌جهانی قرار بگیرند، می‌بایست از ٢دیدار مقابل توگو و روسیه در شهر کازان نتایج خوبی به دست آورند. هم توگو و هم روسیه جزو تیم‌های پایین‌تر از ایران در رنکینگ فیفا هستند و حتی شاید تساوی هم باعث سقوط شاگردان کی‌روش در رده‌بندی فیفا شود. باید دید درنهایت چه سرنوشتی برای ایران ١٠آذرماه ‌سال ٩٦ در کاخ کرملین شهر مسکو رقم خواهد خورد؛ شاید هم مجبور شویم دیدار افتتاحیه جام‌جهانی را با همین روسیه برگزار کنیم.

قرعه کشی جام جهانی 2018
از بقیه مطالب دیدن فرمایید

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار