بیوگرافی ابوالحسن صبا استاد موسیقی

تغییر رنگ چراغ LED اعلان برای مخاطب خاص در تلگرام

توصیه‌هایی برای درمان یبوست

جنگل فندقلو

لاغر شدن و لاغر ماندن

حکایت جالب «شتر گاو و قوچ و يك دسته علف»

چرا مردم از مرگ مى ترسند؟

دور ازدواج با این مدل پسران را خط بکشید!!

رابطه عاشقانه تان را با گفتن این سوالات گرمتر کنید!!

طرز تهیه کرم خرمالو

روش های انجام تست پاپ اسمیر

راهکارهای خوشبو کردن خانه و وسایل

کد خبر: 327728 | تاریخ انتشار: ۱۱:۰۱:۳۹ - دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

گوسفند‌ها چهره انسان را می شناسند

مجموعه: آیا می دانید ؟

 

درباره گوسفندها,قابلیت تشخیص گوسفندان از چهره

گوسفندان نيز از قابليت تشخيص چهره ای مشابه پستانداران نخستين برخوردارند

 

نتایج تحقیقی جدید که توسط محققان دانشگاه کمبریج صورت گرفته نشان می دهد گوسفند توانایی شناسایی چهره های آشنا را در انسان ها دارد.

براساس گزارش BBC، محققان در كمبريج توانستند گوسفندي را آموزش دهند تا بتواند چهره هنرپيشگاني مانند جيك جيلنهال و اما واتسون، باراك اوباما رئيس جمهور سابق آمريكا و فيونا بروس مجري اخبار BBC را تشخيص دهد.

 

پس از پايان دوره آموزشی، گوسفند توانست تصاوير افرادی كه به نظرش آشنا می آمدند را از ميان تصاوير نا آشنا تشخيص دهد. اين نشان می دهد گوسفندان نيز از قابليت تشخيص چهره ای مشابه پستانداران نخستين برخوردارند. مطالعات پيشين نشان داده بود گوسفندان توانايی شناسايی گوسفندان ديگر و چوپانانی كه از آنها نگهداری می كنند را دارند.

 

به گفته جنی مورتون محقق ارشد اين پروژه مطالعاتی، پرسش اصلی اين بود كه آيا گوسفندان از توانايی يادگيری تشخيص چهره افراد از روی عكس برخوردارند يا نه؟ از اين رو بر توانايی حيوان در پردازش جسمی دو بعدی به عنوان يك شخص متمركز شديم.

 

در این پژوهش، ۸ گوسفند كوهي ولزی برای شناسايی چهره چهار فرد مشهور از ميان تصاوير افراد ناشناس آموزش ديدند. در اين برنامه آموزشی از غذا به عنوان پاداش استفاده می شد.

 

گوسفند,آشنایی با گوسفند

گوسفندان توانايی شناسايی گوسفندان ديگر و چوپانانی كه از آنها نگهداری می كنند را دارند

 

تصاویر متفاوتی در روی دو صفحه رايانه به گوسفند نشان داده می شد، و هربار که گوسفند به طرف چهره آشنا می رفت، با عبور از یک پرتو لیزری باعث باز شدن دریچه پاداش غذایی می شد و جايزه‌اش را دريافت می كرد. پس از اینکه این حیوانات نشان دادند که قادر به شناسایی چهره های آشنا هستند، پژوهشگران آزمایش دیگری را اجرا کردند تا مشخص شود که آیا گوسفندان می توانند چهره افراد آشنا را از زاویه های گوناگون نیز بشناسند؟ و نتايج مثبت از كار درآمدند.

 

در مرحله بعد، این آزماش به عمل آمد که آیا گوسفند می تواند چوپان یا فرد آشنای دیگری را از روی عکس او شناسایی کند. برای این منظور تصویر فرد آشنا در میان تصاویری از افراد غریبه به گوسفند نشان داده شد و گوسفند باز هم توانست فرد آشنا را از روی عکس هم تشخیص دهند.

 

محققان قصد دارند در آينده بر توانايی گوسفند در شناخت حالات مختلف چهره انسان مطالعه كنند. نتیجه این تحقیقات می‌تواند در بررسی و کشف علل بیماری های ناشی از فرسودگی سلول های عصبی مانند بیماری هاتتینگتون و پارکینسون مفید كاربرد داشته باشد.

 

منبع : hamshahrionline.ir

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار